NFOŚiGW: ponad 300 mln zł na termomodernizację szkół artystycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
NFOŚiGW: ponad 300 mln zł na termomodernizację szkół  artystycznych fot. NFOŚiGW

Aż 114 szkół muzycznych i plastycznych w Polsce zostanie poddanych modernizacji energetycznej dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Na ten cel z Funduszu Spójności przeznaczono prawie 303,5 mln zł dotacji w ramach poddziałania 1.3.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Całkowity koszt projektu wyniesie 377 mln zł. Umowę w tej sprawie 22 grudnia br. podpisali w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, I Wiceprezes Rady Ministrów oraz dr Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu NFOŚiGW.

 

Projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego” obejmie 114 szkół z terenu całej Polski (w sumie 156 budynków). Są to szkoły muzyczne i plastyczne działające we wszystkich województwach. Wiele z nich funkcjonuje w małych miejscowościach, nierzadko w budynkach od dawna wymagających pilnych remontów, niektóre z tych obiektów mają charakter zabytkowy.

 

Nie mieliśmy do tej pory tak dużego projektu w obszarze modernizacji energetycznej – podkreślił Prezes Zarządu NFOŚiGW, Kazimierz Kujda. – Podpisujemy w NFOŚiGW coraz więcej umów, ale ta jest rekordowa zarówno pod względem kwoty wsparcia, jak i zakresu działania. Przeprowadzenie tych inwestycji będzie wielkim wyzwaniem, które jednak przyniesie wielki postęp w zakresie efektywności energetycznej i pozwoli na osiągnięcie dużych oszczędności.

 

Realizacja rzeczowa zakrojonych na szeroką skalę prac będzie polegała na dociepleniu elementów konstrukcyjnych, wymianie okien, grzejników, kanałów i rur wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, budowie systemów oświetlenia, kabli i przewodów elektrycznych, opraw oświetleniowych, zainstalowanie nowych kotłów i pomp ciepła.

 

Niezwykle istotne jest to, że nasze placówki szkolne ograniczą zużycie energii o około 60 procent, a przez to zmniejszą koszty funkcjonowania – zaznaczył Wicepremier Piotr Gliński. – Jednocześnie poprawi się również estetyka, jakość i funkcjonalność szkolnych budynków. To inwestycja, która ma wręcz znaczenie cywilizacyjne. Cieszę się, że kultura została w ten sposób doceniona.

 

Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie 377 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie opiewało na sumę 357 mln zł (303 450 000,00 zł ze środków Funduszu Spójności oraz 53 550 000,00 zł ze środków krajowych – budżet państwa). Projekt, rozpoczęty 1 października 2016 r., powinien zakończyć się do 31 grudnia 2021 r.

 

Już następnego dnia po podpisaniu umowy można przystąpić do ogłaszania przetargów, a potem do wyłaniania wykonawców i rozpoczęcia robót – powiedział Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Artur Michalski. – Po letnich wakacjach uczniowie zastaną odmienione szkoły – estetyczniejsze, ale przede wszystkim oszczędzające energię i bardziej przyjazne środowisku.

 

Rekordowa dotacja na modernizację energetyczną szkół artystycznych nie jest jedynym działaniem NFOŚiGW na rzecz instytucji kultury w ostatnim czasie. W ramach innych projektów wsparcie w wysokości 54 mln zł otrzymają inne placówki, w tym między innymi Biblioteka Narodowa.

 

Źródło: NFOŚiGW

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Ponad 3,6 mln zł na termomodernizację Uniwersytetu Łódzkiego

Dzisiaj, 10 stycznia 2017 r. podpisano kolejną umowę w ramach poddziałania 1.3.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i ...

XTPL w programie Horyzont 2020

Międzynarodowy potencjał spółki technologicznej XTPL został doceniony przez ekspertów Unii Europejskiej, dzięki czemu ot...

Najsłabszy rozwój OZE od dekady

W piątek odbędzie się pierwsza aukcja OZE. Jednak już wiadomo, że w 2017 roku powstanie dziesięciokrotnie mniej ekoelekt...

TRMEW: Pierwsza aukcja zakończona fiaskiem

30 grudnia 2016 w godzinach 9.00-17.00 odbyła się aukcja oznaczona numerem AZ/4/2016, w której mogły uczestniczyć elektr...

Pierwsza aukcja na energię z OZE i co z niej wynika

Pierwsza aukcja na wsparcie odnawialnych źródeł energii została rozstrzygnięta. Rząd zamierzał kontraktować energię z cz...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ