NFOŚiGW: ponad 300 mln zł na termomodernizację szkół artystycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
NFOŚiGW: ponad 300 mln zł na termomodernizację szkół  artystycznych fot. NFOŚiGW

Aż 114 szkół muzycznych i plastycznych w Polsce zostanie poddanych modernizacji energetycznej dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

Na ten cel z Funduszu Spójności przeznaczono prawie 303,5 mln zł dotacji w ramach poddziałania 1.3.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Całkowity koszt projektu wyniesie 377 mln zł. Umowę w tej sprawie 22 grudnia br. podpisali w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, I Wiceprezes Rady Ministrów oraz dr Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu NFOŚiGW.

 

Projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego” obejmie 114 szkół z terenu całej Polski (w sumie 156 budynków). Są to szkoły muzyczne i plastyczne działające we wszystkich województwach. Wiele z nich funkcjonuje w małych miejscowościach, nierzadko w budynkach od dawna wymagających pilnych remontów, niektóre z tych obiektów mają charakter zabytkowy.

 

Nie mieliśmy do tej pory tak dużego projektu w obszarze modernizacji energetycznej – podkreślił Prezes Zarządu NFOŚiGW, Kazimierz Kujda. – Podpisujemy w NFOŚiGW coraz więcej umów, ale ta jest rekordowa zarówno pod względem kwoty wsparcia, jak i zakresu działania. Przeprowadzenie tych inwestycji będzie wielkim wyzwaniem, które jednak przyniesie wielki postęp w zakresie efektywności energetycznej i pozwoli na osiągnięcie dużych oszczędności.

 

Realizacja rzeczowa zakrojonych na szeroką skalę prac będzie polegała na dociepleniu elementów konstrukcyjnych, wymianie okien, grzejników, kanałów i rur wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, budowie systemów oświetlenia, kabli i przewodów elektrycznych, opraw oświetleniowych, zainstalowanie nowych kotłów i pomp ciepła.

 

Niezwykle istotne jest to, że nasze placówki szkolne ograniczą zużycie energii o około 60 procent, a przez to zmniejszą koszty funkcjonowania – zaznaczył Wicepremier Piotr Gliński. – Jednocześnie poprawi się również estetyka, jakość i funkcjonalność szkolnych budynków. To inwestycja, która ma wręcz znaczenie cywilizacyjne. Cieszę się, że kultura została w ten sposób doceniona.

 

Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie 377 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie opiewało na sumę 357 mln zł (303 450 000,00 zł ze środków Funduszu Spójności oraz 53 550 000,00 zł ze środków krajowych – budżet państwa). Projekt, rozpoczęty 1 października 2016 r., powinien zakończyć się do 31 grudnia 2021 r.

 

Już następnego dnia po podpisaniu umowy można przystąpić do ogłaszania przetargów, a potem do wyłaniania wykonawców i rozpoczęcia robót – powiedział Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Artur Michalski. – Po letnich wakacjach uczniowie zastaną odmienione szkoły – estetyczniejsze, ale przede wszystkim oszczędzające energię i bardziej przyjazne środowisku.

 

Rekordowa dotacja na modernizację energetyczną szkół artystycznych nie jest jedynym działaniem NFOŚiGW na rzecz instytucji kultury w ostatnim czasie. W ramach innych projektów wsparcie w wysokości 54 mln zł otrzymają inne placówki, w tym między innymi Biblioteka Narodowa.

 

Źródło: NFOŚiGW

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Putin zadekretował rozwój OZE

Prezydent Rosji polecił rządowi na serio wziąć się za efektywność energetyczną i źródła odnawialne. Nowe plany mają być ...

Nowa struktura baterii litowo-jonowych przyśpieszy ich ładowanie nawet 50-krotnie

Telefony komórkowe ładujące się w kilka minut i samochody elektryczne „tankowane” w tempie aut spalinowych – wkrótce ma ...

NFOŚiGW: ponad 76 mln zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł kolejnych dziewięć umów o dofinansowanie projektów polega...

Lewiatan: w ustawie o OZE potrzebne zmiany

Wprowadzenia koniecznych zmian w ustawie o OZE, wynikających ze złych doświadczeń z przeprowadzonej niedawno aukcji na d...

Ceny referencyjne energii elektrycznej z OZE w 2017 roku - Uwagi IEO

Opinia IEO dotyczy zarówno bezpośrednio samej treści projektowanego rozporządzenia o cenach (wysokość cen referencyjnych...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ