Nowelizacja ustawy o OZE przeciw prosumentom

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowelizacja ustawy o OZE przeciw prosumentom fot. ChronmyKlimat.pl

Nowelizacja ustawy o OZE miała mieć czysto techniczny charakter. Okazało się jednak że mamy do czynienia z kolejnym zamachem na energetykę obywatelską – mówi w wywiadzie dla Chrońmy Klimat Tobiasz Adamczewski z Fundacji WWF Polska.


Wprowadzone w nowelizacji kary, obostrzenia i konieczność liczenia systemu wsparcia przez prosumentów pod groźbą kary. Tak nie powinno być.


Największą wadą nowelizacji jest zmiana taryf gwarantowanych, które wcześniej zostały ustalone na poziomie umożliwiającym opłacalność inwestycji. Manipulowanie przy stawkach sprawiło, że inwestycja zamiast za 15 lat zwrócić się może dopiero po 20 latach. Taka zmiana stawek oznacza złą wolę Ministerstwa Gospodarki, które optuje za taką zmianą.


Mamy do czynienia z argumentem Ministerstwa Gospodarki mówiącym, że Komisja Europejska jest przeciwna odnawialnym źródłom energii. Wydaje mi się – mówi Tobiasz Adamczewski – że jest to nieładna manipulacja, ponieważ jeśli istnieje choć jedna instytucja europejska, która chciałaby rozwoju OZE, to jest to właśnie Komisja Europejska.


Gdyby widać było dobrą wolę po stronie osób, które opracowały nowelizację to możliwe jest wypracowanie dobrych przepisów pomocnych w realizacji ustawy zgodny z zamysłem posłów. W przeciwnym razie najlepszym rozwiązaniem będzie odrzucenie tej nowelizacji w całości.

 

 

ChronmyKlimat.pl

Misją portalu jest budowanie świadomości, że zmiany klimatu są poważnym problemem gospodarczym, społecznym i przyrodniczym wymagającym aktywnych działań ze strony państwa i jednostek.

Celem portalu jest dostarczanie rzetelnych, bieżących informacji i fachowych opracowań związanych ze zmianami klimatu w różnych obszarach życia i gospodarki.

ChronmyKlimat.pl

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Małe firmy coraz częsciej będą inwestowały we własne źródła energii

Ceny energii są stabilne, wzrosły za to opłaty za sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej. Dlatego od stycznia odbio...

„Testowe” aukcje OZE za nami i co dalej?

Testowe, to chyba najlepsze określenie dla przeprowadzonych z końcem ubiegłego roku aukcji na sprzedaż energii elektrycz...

Gigafactory - największy na świecie budynek zero-energetyczny z pompami ciepła

Największa na świecie fabryka akumulatorów „Gigafactory” budowana przez firmę Tesla  w Newadzie, jest ważnym elemen...

Ponad 3,6 mln zł na termomodernizację Uniwersytetu Łódzkiego

Dzisiaj, 10 stycznia 2017 r. podpisano kolejną umowę w ramach poddziałania 1.3.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i ...

Najsłabszy rozwój OZE od dekady

W piątek odbędzie się pierwsza aukcja OZE. Jednak już wiadomo, że w 2017 roku powstanie dziesięciokrotnie mniej ekoelekt...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ