×

Uwaga

Forum jest w trybie tylko do czytania.

Kolektor słoneczny płaski czy próżniowy?

7 lata 1 miesiąc temu - 1 rok 4 miesiąc temu #68 przez Eko Mel Systemy Solarne
Trudne pytanie, ale gdy weźmie sie wszystkie za i przeciw wyłoni sie odpowiedz.

Kolektor płaski w swej budowie jest bardzo prosty i dlatego bezawaryjny co przekłada sie na długą gwarancję producenta.
Standardowe zestawy kolektorów słonecznych posiadają 2-3 panele słoneczne i w przypadku uszkodzenia któregoś z nich jest automatyczny i natychmiastowy spadek uzyskiwanych parametrów pracy a to pozwala na natychmiastową reakcje inwestora.

W przypadku kolektorów próżniowych już nie jest tak kolorowo.

Budowa kolektora próżniowego już jest troszeczkę bardziej skomplikowana.

Jest to szklana rura ze szkła borowo-krzemowego , w której osadzony jest absorber a wszystko zakończone jest metalem a dokładnie miedzią. Kolektor próżniowy latem chwilowo uzyskuje temperaturę 260-280-st/c i w tym momencie kłania sie nam fizyka - rozszerzalność temperaturowa ciał stałych - inaczej pracuje metal inaczej szkło i w tych warunkach może nastąpić mikropęknięcie co spowoduje utratę próżni . Zestawy kolektorów próżniowych składają się średnio z 30 rur i gdy uszkodzeniu ulegnie 1-2 rury za jakiś czas następna mamy wtedy problem z monitoringiem kolektora.

Pomińmy fakt, że większość sprzedawanych w Polsce kolektorów próżniowych produkowanych jest w Chinach i zakłada sie że 20% nowych rur jest uszkodzona czyli przy kolektorze 30 rurowym 6 rur - tylko które?

Mówi sie, że kolektor próżniowy ma zadawalające uzyski energetyczne zimą, ale co bedzie gdy spadnie śnieg lub będzie intensywny mróz.
Większość sprzedawców mówi, że wtedy na sterowniku odwracamy chwilowo bieg ciepła, rozgrzewamy kolektor, rozpuszczamy śnieg a następnie kolektor zaczyna działać - tylko jak skoro w założeniu jest tam próżnia, która nie przepuszcza ciepła. Jeśli uda nam sie takie coś zrobić to znaczy ze kolektor próżniowy mamy tylko z nazwy.

Zupełnie inną kwestią jest cena

Jeden dobry firmowy kolektor to koszt 2-2, 5 tyś zł, natomiast porządny kolektor próżniowy posiadający gwarancję, certyfikaty pochodzenia i jakości to koszt 3000 euro. Reszta asortymentu do instalacji solarnej czyli pompy, sterowniki, zbiorniki itd. w każdym układzie jest taka sama tylko gwarancja producenta jest o 5 lat mniejsza.

Przy mej wiedzy i praktyce wybrałbym kolektor płaski.
7 lata 1 tydzień temu - 4 lata 9 miesiąc temu #69 przez norman
Ja też właśnie zamierzam zainwestowac w kolektory słoneczne i dlatego pomocny był dla mnie ten post. Zdecyduję się na kolektor płaski ale głównie chyba ze względu na cenę. Prosiłabym jeszcze o zerknięcie na stronę Kolektory słoneczne i doradzenie, który z tych kolektorów powinnam wybrać.
6 lata 8 miesiąc temu #73 przez Soliventus
Wybór odpowiedniego kolektora i systemu jest trudną decyzją, fakt. Niemniej jednak nie skreślałbym kolektorów próżniowych. Oczekiwania i wymagania stawiane przed każdym indywidualnym systemem same powinny naprowadzić nas na odpowiedź.
Często zdarza się tak, że ponosząc wyższy inicjalny koszt inwestycyjny systemu z kolektorami próżniowymi, szybciej zostaje nam to wynagrodzone i możemy cieszyć się darmową energią znacznie dłużej.
Chętnie pomożemy Państwu w dokonaniu takiego wyboru.
Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #267 przez lastbutnotleast
Wiem, że wątek stary, ale może warto niektóre rzeczy przypomnieć. Jest rok 2012 i w stosunku do tego co napisał użytkownik EKO-MEL, niewiele się zmieniło. Nadal brylują kolektory słoneczne płaskie ze względu na swoją cenę i stosunkowo tanie części do wymiany. Kolektory próżniowe za to są inwestycją dla tych, którzy chcą otrzymywać ciepłą wodę przez cały rok, jednak godzą się z droższym serwisem, no i co za tym idzie droższymi częściami zamiennymi. Rury pękają (te mikropęknięcie, o których pisał ekomel) i trzeba się wtedy martwić o wymianę. Jednak jeśli trafimy na "niezły" egzemplarz, to być może ominą nas większe problemy.
Mimo o wiele gorszej wydajności w zimie, polecałbym kolektory słoneczne. Przemawia za nimi cena i małe prawdopodobieństwo uszkodzenia "czegokolwiek".
4 lata 9 miesiąc temu #268 przez filemon
Cieszę się z odświeżenia tematu, bo to cały czas aktualne sprawy! Cóż, u siebie postawiłem na kolektor płaski z Makrotermu i niby płaskie są mniej wydajne, ale w lecie spokojnie mi przy nich wystarcza ciepłej wody dla całej rodzinki (są nas 4 osoby). No i dodatkowo to już znacząco wpływa na różnicę w rachunkach!
2 lata 1 miesiąc temu - 2 lata 1 miesiąc temu #558 przez Kensol
Jako przedstawiciel firmy, która oferuje zarówno kolektory płaskie jak i próżniowe przedstawię obiektywną opinię popartą latami naszego doświadczenia oraz opinię współpracujących instalatorów.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na wysoką efektywność, nawet w okresach przejściowych tj. wiosną i jesienią jest zastosowana izolacja próżniowa. Pozwala ona absorbowanie większej ilość energii w skali całego roku. W porównaniu do kolektorów płaskich, gdzie ich sprawność w znacznym stopniu zależy od temperatury zewnętrznej, wybór kolektorów próżniowych, z punktu widzenia ekonomicznego jak i praktycznego jest jak najbardziej uzasadniony. Tym bardziej jeśli instalacja solarna ma wspomagać centralne ogrzewanie.

Najważniejszym elementem kolektora słonecznego jest rura próżniowa, wykonana ze szkła hartowanego (budowa termosowa), w której próżnia znajduję się pomiędzy dwoma warstwami szkła. W naszych kolektorach stosujemy grubość ścianki rury szklanej aż 2mm. Jest to to obecnie najgrubsze szkło wykorzystywane w tej technologii na rynku polskim, Dzięki temu rury te są bardziej odporne np. na gradobicie. Zanik próżni "uwięzionej" w jednorodnym materiale jakim jest szkło jest prawie niemożliwy.
Rozszczelnienie rury próżniowej może nastąpić jedynie przez jej uszkodzenie mechaniczne. Promieniowanie jest absorbowane przez tzw. powłokę wysoko-selektywną na podkładzie miedzianym. Pozwala to na absorbowanie promieniowania słonecznego nawet rozproszonego oraz odbitego. Jest to obecnie najnowocześniejsza technologia stosowana w tego typu kolektorach. W środku "heat pipe" znajduje się woda destylowana z pyłem miedzianym, co sprawia, że mieszanka ta nie zamarza. Rurka „heat pipe” jest miedziana i ma grubość ścianki 0,6mm (na rynku polskim standardowo stosuje się 0,3-0,4mm). Grubość rurki„heat pipe” oraz jej zawartość w naszej strefie klimatycznej jest bardzo istotna, ponieważ w niskich temperaturach nie może ona ulec rozszczelnieniu.

Dzięki zastosowaniu rurek „heat pipe” nie pojawia się problem przegrzewania instalacji, ponieważ występuje tzw. punkt stagnacji. Poza tym medium grzewcze przepływa jedynie przez głowicę kolektora, więc tylko niewielka jego ilość jest narażona na przegrzanie. W systemie tym nie ma konieczności zasłaniania kolektora podczas nieobecności domowników. Rozwiązania stosowane w kolektorach typu „heat pipe” gwarantują wysoką niezawodność eksploatacyjną nawet podczas długich okresów stagnacji instalacji i podczas wysokiego nasłonecznienia, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo pracy całego układu.

W ostatnim czasie w fachowej prasie poświęconej tematyce solarnej, pojawiały się artykuły nieprzychylne kolektorom próżniowym wykorzystującym technologie „heat pipe”. Opisywane były problemy z rozszczelnieniem rurek „heat pipe”. Jako firma sprzedająca kilka tysięcy sztuk tego typu kolektorów rocznie, nie stwierdziliśmy ani jednego takiego przypadku. Według naszej opinii problem ten może pojawiać się tylko w kolektorach, które nie powinny być dopuszczone do pracy w naszej strefie klimatycznej. Dlatego przestrzegamy przed zakupem kolektorów niepewnego pochodzenia od niesprawdzonych dostawców.

Za kolektorami płaskimi przemawia bardzo wysoka wydajność w okresach dużego nasłonecznienia. kolektory te są również dobre dla użytkowników którzy dysponują małą powierzchnią dachu na montaż, ponieważ wymagają mniejszej powierzchni całkowitej kolektora, aby uzyskać tą samą moc co przy kolektorach próżniowych. Znaczną wadą kolektorów płaskich jest fakt, że podczas uszkodzenia mechanicznego np, w wyniku gradobicia należy wymienić cały moduł co wiąże się ze znacznymi kosztami. Do zalet możemy zaliczyć krótki okres rozruchowy takiego kolektora dzięki czemu jego efektywne działanie możemy zobaczyć niemal natychmiast. Za kolektorami płaskimi przemawia również ich niższa cena, jednak przy takiej inwestycji długoterminowej takiej skali są to kwoty na tyle małe, że nie mają większego znaczenia w ogólnym rozrachunku.

Podsumowując kolektory próżniowe w naszej opinii to znacznie lepszy wybór, dla użytkowników którzy chcą cieszyć się darmową energią przez cały rok
Kolektory płaskie to świetne rozwiązanie dla obiektów, które są użytkowane intensywniej w okresie letnim np. ośrodki wypoczynkowe.

Jako solidny dowód na niezawodność kolektorów próżniowych, po kilku latach ich sprzedaży, montażu oraz eksploatacji , przekonani o ich niezawodności, zdecydowaliśmy się na wydłużenie gwarancji do 10 lat.

Zainteresowanych tematem, zapraszam na nasza stronę internetową gdzie znajdą państwo kolejną dawkę informacji na temat kolektorów ich wad oraz zalet:

Nowa jakość w OZE!
Czas generowania strony: 0.177 s.

Please publish modules in offcanvas position.