Inwestycje w udziały w elektrowni wiatrowej – czy to się opłaca?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Inwestycje w udziały w elektrowni wiatrowej – czy to się opłaca? fot. Counselling / pixabay

Aż trudno uwierzyć, ale niektórzy porównują inwestycje w wiatraki z lokatą bankową, twierdząc, że kilkanaście procent zwrotu to tylko trochę więcej niż 2 % na lokacie (oprocentowanie lokat w czerwcu 2015 r). Wspólną cechą lokaty i inwestycji w wiatraki jest jej bezobsługowość, natomiast stopy zwrotu dzieli przepaść. Podstawowy błąd w założeniach polega na tym, że nie bierze się pod uwagę ani inflacji, ani wartości jaką będzie miała inwestycja po założonym okresie czasu. Lokata bankowa na 100.000, na 4% po 10 latach wygeneruje 49.000 zł odsetek, czyli na koncie będziemy mieli 149.000 zł. Biorąc pod uwagę 2,5% inflację, za 10 lat będziesz mógł za to kupić tyle co dzisiaj za 105.000 zł.


Inwestując w elektrownię wiatrową, licząc zysk roczny na poziomie 14% (a może być więcej), przez 10 lat otrzymasz 140.000 dywidend a Twoja inwestycja może być wówczas warta dużo więcej, gdyż już po samym oddaniu do użytku udziały w elektrowni wiatrowej zyskują na wartości. Nawet, jeśli ktoś kupi je od Ciebie jedynie 20% drożej, to i tak bedzie miał zysk kilkukrotnie większy niż na lokacie (12% rocznie). Twój kapitał będzie zatem opiewał na kwotę 260.000zł, nie licząc odsetek od dywidend, które przez 10 lat będziesz otrzymywał i możesz reinwestować, lub przynajmniej trzymać na lokacie. Jeśli natomiast osobę, której sprzedasz udziały w elektrowni wiatrowej, zadowala zysk 8%, to kupi je od Ciebie o 75% drożej, niż Ty, czyli Twój kapitał wyniesie 175.000 + 140.000 = 315.000. Jak to liczymy: Jeśli Twoja inwestycja (100.000 zł) generowała 14 000 zł zysku rocznie, a inwestor, który kupuje od Ciebie udziały ma zarabiać 8%, to dzielimy 14 000 zł / 0,08 i wychodzi że taką stopę zwrotu będzie uzyskiwał, jeśli kupi te aktywa za 175.000 zł. Na tym polega różnice między lokatą a inwestycją w realną wartość.


Przy stopie zwrotu 14% kapitał zwraca Ci się po 7 latach od uruchomienia elektrowni. Od tego momentu wszystko co zarobimy jest już „na czysto” czyli zwrot z inwestycji wynosi nieskończoność „∞”. W przypadku lokaty bankowej na 4%, kapitał z odsetek zwróci się po 17 latach, biorąc nawet pod uwagę efekt procentu składanego, czyli roczną kapitalizację odsetek, której nie liczyliśmy przy inwestycji w elektrownię wiatrową.


Dodatkowo Pracownia Finansowa planuje sprzedać elektrownie wiatrowe np. do zakładów energetycznych po 2 – 3 latach eksploatacji, zarabiając na tym nawet 100% z zainwestowanego kapitału. Wówczas odzyskanie kapitału nastąpi nie w ciągu 7 a 2 -3 lat i będzie to odzyskanie 200% a nie 100% zainwestowanych środków. Dzięki dźwigni na kredycie, sprzedaż przedsiębiorstwa za kwotę 25% wyższą niż wyniosły nakłady inwestycyjne, pozwala całkowicie spłacić kredyt, a w kasie zostanie 2x więcej środków niż wyniósł wkład własny. Ponadto, w międzyczasie inwestorzy odbiorą jeszcze 2 – 3 roczne dywidendy (42.000 zł). Taki ruch pozwoli reinwestować uzyskane środki w kolejny dochodowy projekt, co może być odpowiednikiem procentu składanego na lokacie, tylko że, teoretycznie, powtarzając ten schemat co 3 lata, przez 36 lat, nasz majątek wyniósłby nie 421.000 zł, jak na lokacie a blisko 500.000.000 zł, nie licząc wypłacanych w tym czasie dywidend. w kwocie 36 x 14.000 = 504.000 zł, które można pomnażać inwestując w kolejne projekty.


Podsumowując, inwestycja w wiatraki to opłacalne źródło stałego przychodu i sposób na szybkie pomnażanie kapitału, bez potrzeby posiadania wiedzy eksperckiej i czasu na obsługę inwestycji. Swoje udziały można będzie w przyszłości łatwo sprzedać z zyskiem a wartość spółki pozostaje wysoka tak długo, jak generuje ona dochód. Po spłacie kredytu, lub po okresie eksploatacji turbiny możemy bowiem kupić kolejną maszynę na kredyt, bez potrzeby dopłaty środków przez inwestorów.

Pracownia Finansowa

Pracownia Finansowa Sp. z o.o. - Firma zajmująca się inwestycjami w realną wartość, takimi jak elektrownie wiatrowe i nieruchomości, Korzystająca z 20 letniego doświadczenia dewelopera w energetyce wiatrowej. Profesjonalizm i wiedza ekspercka, poparta doświadczeniem w branży inwestycyjnej od 2007 roku.

www.pracownia-finansowa.pl

Skomentuj

11 komentarzy

 • jasmine

  Pożyczki inwestycyjne dla wszystkich
  Witam Pana / Pani
  Są jak ty i Twoja rodzina? Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze dla was wszystkich.
  Jestem pani jaśmin SRATMAN, jestem z Francji,
  Mam kontakt z roku а profesjonalnych, mogę Ci
  Napisz do żądania, aby utworzyć nowe zadanie usługi
  Asystent pracowników w swoim kraju. Będzie odpowiedzialny za
  w części Zarządzanie mój biznes osobiste oczekiwania
  aktywne, podczas gdy będzie odpowiedzialny za części finansowej. Ja
  Chciałbym się dowiedzieć w niezbędny sprzęt do inwestowania w
  kraju, będzie czekać na akceptację pomóc mi w mojej
  plany inwestycji w kraju, I wyśle wszystkie
  Szczegóły dla Ciebie tak szybko, jak można potwierdzić moją prośbę. Proszę,
  Jest to poufny list. Czekam na odpowiedź
  korzystne. Z poważaniem możesz mnie przez ten E-mail aby uzyskać więcej informacji.
  Proszę o kontakt: jasminestratman96@gmail.com
  STRATMAN JASMINE Pani

  Raportuj jasmine Link do komentarza
 • Jerry

  Super pomysł. Biorąc pod uwagę, że na niczym obecnie nie można sensownie zarobić na rynku kapitałowym. Tu dodatkowo mamy wkład w ochronę środowiska, a zdaje się że mamy masakrę jeśli chodzi o czystość powietrza, o czym się niestety głośno nie mówi!

  Raportuj Jerry Link do komentarza
 • Wiatrakowiec

  Chyba sobie jaja robisz wytwornica, mam 5 używanych wiatraków, na których zarabiam 25% rocznie. To co panowie podają jest mocno ostrożne, albo górkę biorą dla siebie...

  Raportuj Wiatrakowiec Link do komentarza
 • wytwornica pionowa

  Teoria mocno naciągana , założenia może i słuszne 14% w skali roku brutto , natomiast w realu nie do osiągnięcia.
  Przy takiej konstrukcji prawa w tym kraju , ryzyko znacznie przekracza poziom potencjalnych zysków.
  Życze całorocznego wiatru powyżej 14m/sek.

  Raportuj wytwornica pionowa Link do komentarza
 • Tomasz Wiśniewski

  Jeszcze do Romanusa: po 25 latach elektrownie faktycznie oddajemy na złom, ale już po siedmiu odzyskujemy cały zainwestowany kapitał. Po tych 25 latach, a nawet już po 15 (po spłacie kredytu) zamierzamy wymienić turbinę na nową, większą, bardziej wydajną i z nowym systemem wsparcia, podnosząc przy tym rentowność inwestycji. Wszystkie te wymiany (Repowering) będą realizowane bez dopłat ze strony wspólników, tylko na kredyt, tak samo jak za pierwszym razem - turbina jest kupowana na kredyt a wkład własny jest przeznaczany na zakup projektu i budowę infrastruktury. Spółka zyskuje na wartości, bo jej zdolności generowania zysków rosną. Rośnie też wartość samej lokalizacji, bo za kilka lat w Polsce nie będzie już miejsca na kolejne elektrownie wiatrowe, więc wartość tych obecnych wzrośnie. Umożliwi nam to uzyskanie większego kredytu, bo nasz wkład własny w postaci majątku spółki będzie wyższy. Po więcej zapraszam na webinar. Rejestracja na http://www.ekologicznaelektrownia.pl.

  Raportuj Tomasz Wiśniewski Link do komentarza
 • Tomasz Wiśniewski

  diament, każdy może pisać w internecie takie opinie, szczególnie jak się występuje pod dowolnym pseudonimem, ale nie zagalopuj się z oszczerstwami, bo kiedyś przesadzisz i dostaniesz wyrok. Przecież wszystko jest w sieci do namierzenia. Kiedy pisałeś ten komentarz nie mogliśmy się jeszcze pochwalić wybudowaniem 5 elektrowni wiatrowych, teraz już nie może być żadnych wątpliwości, że realizujemy inwestycje. Każdy z inwestorów przystępuje tu do odrębnej spółki, która może funkcjonować niezależnie i ma realny wpływ na jej przyszłość, bo jest wspólnikiem, nie akcjonariuszem, ani właścicielem certyfikatu uczestnictwa i ma na to dowód w postaci aktu notarialnego. Umowa spółki określa przy tym konkretnie do czego została powołana - do wybudowania elektrowni i wypłaty całego zysku inwestorom i może być zmieniona tylko większością głosów inwestorów. Takich zabezpieczeń jest więcej, tylko trzeba chcieć się dowiedzieć.

  Raportuj Tomasz Wiśniewski Link do komentarza
 • Tomasz Wiśniewski

  Miler, (nie mamy klienta o takim nazwisku), W jaki sposób "jesteś w trakcie wycofywania kapitału"? jest to możliwe tylko poprzez sprzedaż udziałów. Nasi klienci cieszą się że dzięki zastosowaniu używanej turbiny będą uzyskiwali wyższe stopy zwrotu, mniejszy jest kredyt bankowy i będzie ją można szybciej wymienić na nową - większą. W ciągu 10 lat spłaty kredytu, wartość majątku spółki wzrośnie, bo nie będzie już lokalizacji pod elektrownie wiatrowe, więc nasz wkład do kredytu pozwoli na nabycie o wiele większej, wydajniejszej maszyny. Gdybyś faktycznie był naszym inwestorem, to wiedziałbyś, że nie budujemy elektrowni 0.6MW. Zresztą nie trzeba nim być, bo te informacje są na stronie w zakładce realizacje: http://www.ekologicznaelektrownia.pl/realizacje. Każdy z naszych inwestorów ma osobistego opiekuna, z którym jest w ciągłym kontakcie. Nie wiem jaki masz interes w pisaniu takich bredni o braku kontaktu, tym bardziej, że każdy może to łatwo sprawdzić wchodząc na stronę i wybierając numer, lub poprzez formularz kontaktowy.

  Raportuj Tomasz Wiśniewski Link do komentarza
 • Tomasz Wiśniewski

  Romanus, kapitał można odzyskać tak samo jak przy inwestycji w mieszkanie - sprzedając swoje udziały. Przy czym przy mieszkaniu trzeba szukać najemców, remontować, rozliczać... uzyskując dużo niższe zyski - 6-7%.
  Ponadto gdybyś przeczytał artykuł dowiedziałbyś się, że i tak planujemy sprzedać spółkę po 2-3 latach i każdy będzie mógł albo wyjść z inwestycji albo wejść z pomnożonym kapitałem w kolejny projekt.
  Ceny ZC idą do góry i w ciągu 2 lat mają osiągać ceny 210zł, a kolejne turbiny bedą oddawane w nowym systemie wsparcia, z gwarantowaną na 15 lat ceną odkupu. (polecam: http://www.ekologicznaelektrownia.pl/inwestycje-w-wiatraki-bardziej-oplacalne-wzrost-cen-zielonych-certyfikatow/) Skoro ludzie "kupują" lokaty na 2% to dlaczego nie mieliby kupić udziału w działającej elektrowni, dającego kilkanaście procent?

  Raportuj Tomasz Wiśniewski Link do komentarza
 • Romanus

  Z lokaty uzyskujesz procent i zwrot kapitału . zgoda lokaty obecnie są beznadziejne, ale obligacje korporacyjne 4-8% rocznie. Z elektrowni wiatrowej masz dywidendę ale nie wycofasz kapitału - za 25 lat masz złom na polu który trzeba uprzątną c i oddać pole chłopu. ceny zielonych certyfikatów spadają a bez nich to nieopłacalna inwestycja. Zakładając dywidendę 8-10 % brutto masz 6-8% netto odejmij 4% straty kapitału (100%kapitału / 25 lat żywotności ) daje to czysty zysk 2-4% . Przy tym ryzyku to żadna rewelacja . Mieszkanie na wynajem do podobnie a zawsze je mogę sprzedać . Udziału w wiatraku może nikt nie kupić.

  Raportuj Romanus Link do komentarza
 • Miler mikołów

  Witam. Wszedłem w proponowaną przez Państwa inwestycję z myślą, że bedzie budowana nowa prosto od producenta turbina. Ale jestem rozczarowany bo powstała używana. Jestem na etapie wycofywania kapitału. W dodatku jak proponujecie turbiny 1.8 - 2 MW a budujecie 0.6 MW to normalnie nóż sie w kieszeni otwiera. Z resztą odzyskanie kapitału ciężko idzie bo jest lipa z kontaktem.

  Raportuj Miler mikołów Link do komentarza

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Jak efekt Dopplera służy wiatrakom

W minionych miesiącach wyraźnie przyśpieszyły prace nad projektami morskich elektrowni wiatrowych  na polskich woda...

PSEW: prawda o raportach NIK ws. wiatraków

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zweryfikowało raporty Najwyższej Izby Kontroli dotyczące energetyki wiatrowe...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ