XTPL przygotowuje się do wdrożenia innowacyjnej technologii PV

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
XTPL przygotowuje się do  wdrożenia innowacyjnej technologii PV fot. Michael Mazengarb - cc - flickr

Spółka XTPL, zajmująca się opracowaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw, które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w cienkowarstwowych ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach, zaczyna pracę nad przygotowaniem technologii do produkcyjnego wdrożenia. W nowych laboratoriach i z nowym zespołem naukowców oraz technologów.

 

XTPL pojawił się na technologicznej mapie zaledwie rok temu, a już wzbudził zainteresowanie największych gigantów międzynarodowego rynku fotowoltaicznego. Za tym sukcesem stoi przede wszystkim zespół wybitnych naukowców, który został właśnie zasilony o sześciu specjalistów z szerokim doświadczeniem w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Zespół przeniósł się też do innowacyjnych laboratoriów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

 

XTPL jest spółką założoną przez wybitnych polskich naukowców, którzy opracowali pionierską technologię pozwalającą na wytwarzanie wydajniejszych, tańszych i elastycznych ogniw słonecznych. Ta przełomowa metoda – chroniona zgłoszeniem patentowym - zdobyła już zaufanie jury wielu prestiżowych konkursów i programów grantowych (m.in. MIT Enterprise Forum Poland, Climate-KIC Accelerator Programme), dzięki którym XTPL ma szansę na komercjalizację przedsięwzięcia i międzynarodową ekspansję. Aby dokonać tego jak najszybciej, spółka zatrudniła wybitnych specjalistów i przeniosła swoją siedzibę do najnowocześniejszego laboratorium w kraju.

 

Priorytetem spółki jest prowadzenie prac nad globalnym wdrożeniem innowacyjnej technologii. W kolejce oczekujących na jej komercjalizację stoją już najwięksi giganci branży fotowoltaicznej (np. Trina Solar). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, spółka właśnie powiększyła swój zespół i zatrudniła sześciu znakomitych naukowców. Pokierują oni pracami w komórkach badawczych odpowiedzialnych kolejno za: badania materiałowe, nanotusze, symulacje numeryczne, pre-post treatment, rozwój procesu druku i budowę platformy.

 

- Wybór liderów do projektu o tak unikalnej strukturze był bardzo trudny, dlatego rekrutację kandydatów przeprowadziliśmy w sposób wielopłaszczyznowy. Aby dotrzeć do najlepszych, w obszar poszukiwań włączyliśmy również kraje europejskie. Dziś jesteśmy dumni, że naukowcy i technolodzy z tak wybitnymi osiągnięciami, jakie ma nasz nowy zespół, wybrali XTPL na miejsce swojego dalszego rozwoju zawodowego. Z tak utalentowanymi i doświadczonymi współpracownikami nie ma dla XTPL rzeczy niemożliwych. Część zespołu posiada również bogate doświadczenie w tzw. skalowaniu technologii z poziomu laboratoryjnego do przemysłowych wdrożeń – podsumowuje Filip Granek, CEO w XTPL SA.

 

Nowi członkowie zespołu XTPL to najwyższej klasy naukowcy o bardzo silnych osobowościach, dla których globalne wdrożenie polskiej technologii jest absolutnym priorytetem i szansą na spełnienie zawodowych ambicji. Mimo że żaden z nich nie przekroczył jeszcze 40-stki, łącznie mają ponad 80 lat doświadczenia w zakresie prowadzenia badań i rozwijania nowych technologii oraz w pracy w międzynarodowym przemyśle hi-tech i najlepszych jednostkach naukowo-badawczych.

 

Tam, gdzie nauka łączy się z biznesem

 

Nową siedzibą laboratoriów spółki XTPL stał się Kampus Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. To największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe, wspierające rozwój innowacji i nowych technologii. W trzech budynkach zlokalizowanych na terenie Kampusu Pracze centrum dysponuje powierzchnią 11 000m2 nano- i biotechnologicznych laboratoriów z doskonałą w skali europejskiej aparaturą badawczą, niezbędną do prowadzenia badań z zachowaniem najwyższych standardów jakości.

 

To wszystko może być korzystnym rozwiązaniem dla młodych firm, które dzięki temu nie muszą inwestować w zakup wysokospecjalistycznego sprzętu. Sądzę, że taką przewagę EIT+ dostrzegła również firma XTPL. Ideą EIT+ jest, aby młodzi naukowcy rozwijali się i tworzyli innowacyjne rozwiązania dla polskiej gospodarki. Mogą to robić jako nasi pracownicy, którym centrum jest w stanie zaoferować wiele możliwości do rozwoju projektów badawczych, bądź też mogą zakładać tutaj własne firmy i współpracować z EIT+. Potencjał centrum jest duży, a dodatkowo EIT+ jest otwarte na nowe zespoły naukowe czy też biznesowe – wyjaśnia Katarzyna Dorywała, prezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

 

Źródło: XTPL

Skomentuj

Najpopularniejsze

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ