Ministerstwo Energii: od 1 do 2 GW w fotowoltaice za 4 lata

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ministerstwo Energii: od 1 do 2 GW w fotowoltaice za 4 lata fot. Mike Baker - cc - flickr

Ministerstwo Energii chce do 2020 roku zwielokrotnić moc elektrowni słonecznych w Polsce. Resort przekonały m.in. analizy Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które od dawna zwracały uwagę, że od rozwoju fotowoltaiki może zależeć bezpieczeństwo energetyczne kraju.


Do 2020 roku chcielibyśmy mieć nie mniej, niż 1000 MW w fotowoltaice, chociaż PSE mówi, że to powinno być co najmniej 2000 MW ─ poinformował w środę na 6. Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaiki w Polsce Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej.

 

grafika 3


Ministerstwo Energii wyciągnęło wnioski z raportu przygotowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ubiegłym roku, po konieczności wprowadzenia 20 stopnia zasilania. Chociaż ograniczeniu dostaw prądu dotknęły blisko 2 tys. przedsiębiorstw, sam raport do dzisiaj pozostaje tajny. Jednak, jak w czerwcu ujawnili dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl, jednym z jego kluczowych wniosków była konieczność rozwoju elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Specjaliści z PSE zajmujący się bezpieczeństwem pracy sieci przekonują, że ich moc już dzisiaj powinna wynosić przynajmniej 2000 MW.

 

grafika 255


Jak wynika z analiz portalu WysokieNapeicie.pl wzrost zapotrzebowania na moc w upalne letnie dni w 2015 roku wynosił 1500 MW. Letnie szczyty zapotrzebowania odbiorców niemal dokładnie pokrywają się z krzywą generacji energii w panelach solarnych. Jednocześnie w takie dni niemal nie ma wiatru, który mógłby napędzać turbiny wiatrowe (5,7 GW mocy zainstalowanej), a jednocześnie coraz częściej problem z chłodzeniem mają elektrownie węglowe (ubytki sięgają nawet 2-3 GW).


Ministerstwo Energii chce dostarczyć potrzebne moce solarne za pomocą wsparcia w nowym systemie – aukcjach OZE. Wygrywać w nich będą „zielone” elektrownie wymagające jak najmniejszego wsparcia z kieszeni odbiorców. Już w tym roku ME chce zakontraktować energię z przynajmniej 100 farm fotowoltaicznych rozsianych po Polsce o łącznej mocy ok. 100 MW.


Resort  nie przedstawił jeszcze projektu rozporządzenia pokazującego jakie moce chce zakontraktować w przyszłym roku, jednak jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, będzie to najprawdopodobniej 300 MW w fotowoltaice. ME także w kolejnych 2-3 latach chce zamawiać na aukcjach podobne wolumeny tak, aby do 2020 roku przekroczyć przynajmniej 1 GW.

 

grafika 771


Przynajmniej, bo rozważany jest także scenariusz, w którym zamawianych będzie coraz więcej mocy, aby dzięki nim ograniczyć rosnące ryzyko niezrealizowania celu 15% udziału energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku. Ile może kosztować podatników brak jego osiągnięcia ? o tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

WysokieNapiecie.pl

Opiniotwórczy portal o energetyce prowadzony przez trójkę doświadczonych dziennikarzy – Rafała Zasunia, Bartłomieja Derskiego i Justynę Piszczatowską. Ich pogłębione analizy i komentarze cytowane są przez najważniejsze media w Polsce.

W zamkniętym systemie mailingowym WysokieNapiecie.pl wydaje ponadto Obserwator Legislacji Energetycznej monitorujący zarówno oficjalne, jak i zakulisowe prace nad przepisami regulującymi branżę paliwowo-energetyczną w Polsce i UE.

WysokieNapiecie.pl

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ