Rayton Solar chce dokonać przełomu w technologii wytwarzania ogniw fotowoltaicznych

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Rayton Solar chce dokonać przełomu w technologii wytwarzania ogniw fotowoltaicznych fot. Rayton Solar

Firma Rayton Solar ogłosiła, że wykorzysta system crowdfundingowy do zebrania finansów na rozwój nowej technologii wytwarzania ogniw fotowoltaicznych. W tym celu Rayton wykorzystuje StartEngine, nowy portal umożliwiający osobom fizycznym inwestowanie i finansowanie start-upów. Dotychczasowo inwestycje takie realizować mogli jedynie przedsiębiorcy o przychodach powyżej 200 tysięcy dolarów lub Ci, którzy posiadali ponad milion dolarów w środkach trwałych (wykluczając swój dom lub mieszkanie).

 

Rayton Solar ma zamiar zebrać w ten sposób fundusze potrzebne na rozwój nowej technologii wytwarzania ogniw fotowoltaicznych z wykorzystaniem nowatorskiej technologii cięcia krzemu na podłoża o grubości zaledwie 3 mikronów. Podłoża te cięte mają być z pomocą akceleratora cząstek. Firma zabezpieczyła już 2,8 miliona dolarów na podobny cel wykorzystując portal Fundable. Opisywana technologia ma ogromny potencjał. Dzięki zmniejszeniu grubości krzemu do zaledwie 3 mikronów koszty produkcji da się zmniejszyć o co najmniej 60%.

 

Przedstawiciel Rayton Solar komentuje:

 

"Krzem jest jednym z najdroższych elementów panelu fotowoltaicznego, a tzw. Float Zone Silicon (FZ) jest dodatkowo jeszcze 10 razy droższy niż krzem pozyskiwany w postaci monokryształów w procesie Czochralskiego (CZ). Dzięki redukcji grubości podłóż krzemowych do 3 mikrometrów i eliminacji strat materiału Rayton umożliwił ekonomicznie uzasadnione wykorzystanie krzemu FZ. Żaden inny producent ogniw fotowoltaicznych w przeszłości nie wykorzystał tego rodzaju podłóż w tak ekonomiczny sposób. Dzięki temu firma Rayton Solar ma potencjał produkować ogniwa i moduły PV o wydajności konwersji sięgającej nawet 24%".

 

Jak działa ten nowatorski proces? W pierwszym etapie, wykorzystując akcelerator cząstek do rozpędzania naładowanych jonów odbywa się implantacja warstwy krzemowej. W klasyczny kryształ krzemowy wstrzeliwywane są jony domieszki, na głębokość do 3 mikronów. Następnie krzem montowany jest na podłożu ogniwa, a warstwa z zaimplantowanymi jonami jest eksfoliowana. W procesie tym nie powstają żadne straty krzemu. Efektem tego jest gruby na 3 mikrony substrat krzemowy zamontowany na dowolnym podłożu. Klasyczny substrat do produkcji ogniw PV ma około 200 mikronów, więc takie zmniejszenie grubości przekłada się na stukrotne zwiększenie powierzchni wyprodukowanych ogniw z tej samej objętości kryształu krzemowego. Dzięki temu wytwarzanie ogniw w ten sposób jest o 60% tańsze i 25% wydajniejsze.

 

edit rayton2 1

 

Zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów produkcji wynika nie tylko ze zmniejszenia grubości substratów. Jak przekonują przedstawiciele Raytona w klasycznym procesie produkcji około połowy objętości kryształu krzemowego jest tracone m.in. w postaci pyłu krzemowego, jaki wytwarza się podczas cięcia kryształu na podłoża do produkcji ogniw PV w klasycznym procesie. Dodatkowo, jak opisują przedstawiciele firmy:

 

"Przemysł słoneczny jest najszybciej rozwijającym się sektorem OZE, a rynek ogniw i paneli PV rośnie bardzo dynamicznie od 24 miliardów USD w roku 2014 do, jak się prognozuje, 180 miliardów USD w roku 2021. Celem Rayton Solar jest stworzenie najwydajniejszego i najtańszego na świecie procesu produkcji ogniw fotowoltaicznych, tak aby zmniejszyć węglowy odcisk, jaki generuje proces produkcji ogniw PV i umożliwić transformację źródeł energii na całym świecie".

 

Andrew Yakub, CEO firmy Rayton Solar komentuje akcję:

 

“W branży słonecznej zaobserwować można ogromny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Doszliśmy do momentu, gdy OZE przejmuję pałeczkę pierwszeństwa, jeśli chodzi o ekonomię enrgetyki - jest to w wielu miejscach na świecie najtańszy sposób generowania energii elektrycznej. Jesteśmy w pełni świadomi, że systemy PV są podstawowymi źródłami energii elektrycznej dla ludzkości w przyszłości, wystarczy jedynie odrobinę przechylić szalę na korzyść energii słonecznej, tak aby różnica pomiędzy energią słoneczną a tą pochodzącą z paliw kopalnych była duża. Starania Rayton Solar mają właśnie na celu przechylenie tej szali".

 

W promocję kampanii crowdfundingowej Rayton Solar bierze naukowiec i popularyzator, znany z telewizji Bill Nye, który także pracuje nad projektem z Rayton Solar i testuje nowe systemy tej firmy.


  

OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: crowdfundinsider.com

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ