Europejska fotowoltaika osiągnęła istotny milowy pułap - 100 GW zainstalowanych mocy

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Europejska fotowoltaika osiągnęła istotny milowy pułap - 100 GW zainstalowanych mocy fot. blickpixel / pixabay

Zgodnie z informacjami IHS Inc. z Englewood w Kolorado w USA, Europejska fotowoltaika osiągnęła istotny milowy pułap zainstalowanych mocy. Na Starym Kontynencie moc zainstalowanych i podłączonych do sieci przesyłowej instalacji PV przekroczyła 100 GW. Aby uczcić ten sukces europejskiej branży OZE, SolarPower Europe - organizacja zrzeszająca europejskich producentów energii z systemów PV, świętować będzie 29 września w Brukseli na oficjalnym święcie zorganizowanym z tej okazji.


Jeszcze kilka lat temu sektor fotowoltaiczny był w Europie bardzo niszowy, teraz jest to jeden z bardziej konkurencyjnych sektorów energetyki. Oliver Schaefer, przewodniczący SolarPower Europe, komentuje, że przekroczenie poziomu 100 GW zainstalowanych mocy jest "bezprecedensowym wydarzeniem i powodem do celebracji".


Jak zauważa Schaefer systemy PV w ciągu około 10 lat przebyły drogę, od niszowej alternatywy do jednego z głównych składników miksu energetycznego na Starym Kontynencie. Jak zauważa "jest to jeden z bardziej konkurencyjnych sektorów branży energetycznej".


Od 2005 roku w Europie zainstalowano 97 GW nowych mocy. Dynamika wzrostu sektora PV jest zdumiewająca. W przeciągu 10 lat łączna zainstalowana moc wzrosła z 3 GW do 100 GW. Tak duży wzrost tego sektora wynika z dwóch czynników. Po pierwsze koszty instalacji systemów fotowoltaicznych spadły w tym czasie o 80%, a po drugie państwa członkowskie UE, chcąc zrealizować zarządzenia dyrektywy UE o OZE wyszły naprzeciwko staraniom branży PV i stworzyły odpowiednie regulacje, mające wspomagać rozwój sektora i nowe instalacje.

 

IHS europe reaches 100GW solar


Jednakże obwarowania prawne, jakie narosły wokół sektora PV w ciągu ostatnich 10 lat mają swoje wady. Jak mówi analityk z IHS Technology, Josefin Berg, "w coraz ściślej regulowanym środowisku prawnym Europejska branża PV stoi przed ogromnym wyzwaniem instalacji kolejnych 100 GW".


"Europa była kolebką energii fotowoltaicznej, ale teraz reszta świata ją dogania" mówi James Watson, CEO Solar Power Europe. "W aktualnych realiach, w czasach odchodzenia od taryf gwarantowanych zapewnić trzeba odpowiednie kształtowanie rynku energetycznego i inwestowania w rozwój systemów PV. Mamy nadzieje, że Komisja Europejska pomoże w takim projektowaniu rynku energii elektrycznej, że osiągnięcie pułapu 200 GW łącznie zainstalowanych mocy będzie możliwe".


OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: solarserver.com

Skomentuj

Najpopularniejsze

Columbus Energy: 34 tys. instalacji fotowoltaicznych do 2020

Columbus Energy S.A., Spółka notowana na rynku NewConnect, dokonała aktualizacji strategii rozwoju na lata 2016-2020 i p...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ