Gwałtowny wzrost zainteresowania fotowoltaiką - w 2015 roku przyłączono 74 MWp nowych mocy

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Gwałtowny wzrost zainteresowania fotowoltaiką - w 2015 roku przyłączono 74 MWp nowych mocy fot. Windwärts Energie - cc - flickr

Raport “Rozwój Polskiego Rynku Fotowoltaicznego w latach 2010-2020” dotyczy rozwoju elektrowni fotowoltaicznych jak również prognoz rozwoju tego rynku w Polsce.

 

Wyniki opracowane w raporcie jednoznacznie wskazują na dynamiczny rozwój tego sektora energetyki w przeciągu ostatnich kilku lat. W 2015 roku moc skumulowana w instalacjach fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 95 MWp. Aż 98% z tych instalacji zostało przyłączone do sieci w latach 2014-2015.

 

Moc skumulowana w elektrowniach PV

 

Analiza instalacji PV przedstawiona w raporcie uwzględnia moc zainstalowaną i skumulowaną, ilości instalacji, ich wielkości oraz przyłączenia do poszczególnych Operatorów Sieci Dystrybucyjnych.

 

Tylko w ciągu roku 2015 moc skumulowana wzrosła od wartości 22MWp do wartości 95 MWp, co jest równoznaczne z zainstalowaniem w tym roku 74MWp mocy. Warto zwrócić uwagę, że ponad 30% z tej wartości to mikroinstalacje.

 

Moc zainstalowana w elektrowniach PV

 

Jak wynika z raportu, to właśnie mikroinstalacje zyskują coraz większą popularność. W roku 2015 aż 28% skumulowanej mocy w instalacjach PV była zgromadzona właśnie w mikroinstalacjach. Dla porównania, rok wcześniej wartość ta osiągała zaledwie 13%.

 

Procentowy udział poszczególnych typów instalacji

 

Coraz więcej odbiorców indywidualnych dostrzega zalety posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. Z pewnością przyczyniły się do tego programy prosumenckie uruchomione przez Narodowy Fundusz oraz Regionalne Programy Operacyjne.

 

W obecnej chwili mikroinstalacje fotowoltaiczne stanowią 0,07 % mocy całego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w Polsce. Jest to nadal bardzo niska wartość, należy jednak dostrzec dokonujące się zmiany w tym zakresie i ich ogromny potencjał.

 

Raport został opracowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV we współpracy z redakcją GLOBEnergia. Finalna wersja Raportu zostanie zaprezentowana na Branżowym Forum Fotowoltaicznym podczas targów Green Power w Poznaniu 11 maja oraz pod adresem www.polskapv.pl.

SBF Polska PV

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV jest pozarządową organizacją, której głównym celem jest propagowanie oraz stymulacja rozwoju energetyki opartej o systemy fotowoltaiczne w Polsce.

Branża fotowoltaiczna to szerokie spektrum firm i osób prywatnych, w którym można odnaleźć zarówno producentów, dystrybutorów, generalnych wykonawców, instalatorów jak i hobbystów. Celem stowarzyszenia jest stworzenie platformy w ramach, której każdy z uczestników rynku będzie miał możliwość wpływać na jego rozwój.

www.polskapv.pl

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ