Belgowie stworzyli rekordowo mały inwerter solarny. Wygrali konkurs Google

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Belgowie stworzyli rekordowo mały inwerter solarny. Wygrali konkurs Google fot. Little Box Challenge

Niedawno Google wraz z Instytutem Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej (IEEE) ogłosiło zwycięzcę w konkursie "Little Box Challenge". Wygrał zespół Red Electrical Devils z Belgii. Inżynierom z opisywanego zespołu udało się stworzyć rekordowo mały inwerter do instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 kW. Za swoją wygraną zespół zainkasował milion dolarów nagrody.


Konkurs "Little Box Challenge" polegał na stworzeniu miniaturowego inwertera, dedykowanego do instalacji fotowoltaicznej, którego moc wynosiłaby 1 kW. Konkurs odbywał się pod patronatem firmy Google i czujną opieką Amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnych (NREL), które testowało konstrukcję wszystkich 18 finalistów. Rekordowa konstrukcja z Belgii, która wygrała konkurs, jest dziesięć razy mniejsza niż najnowocześniejsze, dostępne komercyjnie inwertery.


Głównym kryterium konkursowym, była gęstość mocy układu, czyli moc dzielona przez wielkość inwertera. Jednakże każdy układ musiał przejść skomplikowaną ścieżkę testów, aby dostać się do finału, gdzie kryterium rozmiaru było najistotniejszy. Pierwszy etap polegał na testowaniu parametrów elektrycznych w laboratorium - tylko układy zgodne z założeniami konstrukcji i spełniające normy bezpieczeństwa mogły przejść dalej. W kolejnym etapie układy były testowane przez trzy godziny w różnych punktach pracy. Ostatnim etapem testów był stugodzinny test w symulowanych warunkach rzeczywistych.

CETpower jl

Inwerter zespołu z Belgii nie dość, że charakteryzował się największą gęstością mocy wśród finalistów, to jego parametry przekraczały wymagania konkursu w innych kategoriach - zgodności elektromagnetycznej itp.


Kluczowym aspektem układu jest, jak mówią twórcy z Red Electrical Devils, zastosowanie półprzewodników szerokoprzerwowych do konstrukcji układu. Wykorzystanie ich zamiast układów krzemowych pozwala układowi działać przy większych napięciach i większych częstotliwościach, co przekłada się bezpośrednio na wydajność i gęstość mocy gotowego układu. Dodatkowo konstruktorzy zastosowali nowatorskie podejście do konstrukcji obudów układów elektronicznych, co bezpośrednio przełożyło się na poprawienie chłodzenia układu.


Opisywany konkurs ma istotną praktyczną implikację. Projektowanie coraz mniejszych i tańszych inwerterów przekłada się na popularyzację technologii PV i zwiększenie jej dostępności.

 

W załączonym poniżej pliku projekt miniaturowego inwertera zespołu Red Electrical Devils.


OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: energy.gov

Załącznik:

Skomentuj

Najpopularniejsze

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ