Panasonic opracował moduł PV o wydajności 23,8%. To nowy rekord świata

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Moduł fotowoltaiczny HIT Moduł fotowoltaiczny HIT fot. Panasonic

Firma Panasonic ogłosiła pierwszego marca br. opracowanie modułu fotowoltaicznego, opartego o krystaliczny krzem, o rekordowej wydajności konwersji równej 23,8%. Moduł, na którym osiągnięto taką wydajność, nie jest jeszcze komercyjnie dostępny, jest to jedynie prototyp laboratoryjny. Wyniki pomiarów Panasonica potwierdziła AIST (Japoński Narodowy Instytut Zaawansowanych Nauk Przemysłowych). Warto dodać, że dzięki temu osiągnięciu firma Panasonic posiada teraz dwa rekordy w technologi krystalicznego krzemu - wydajności na poziomie modułu i na poziomie ogniwa (równej 25,6% - firma posiada ten tytuł od kwietnia 2014 roku).

 

Firma Panasonic opiera swoje rozwiązania na opracowanym przez nich specjalnym krzemowym heterozłączu. Technologia HIT, jaką opracował Panasonic, ma być dalej rozwijana. Jak mówią przedstawiciele firmy celem jest zwiększanie wydajności i niezawodności modułów HIT oraz praca nad zmniejszeniem ich kosztów i wprowadzeniem do masowej produkcji, aby mogły być dostępne komercyjnie. Może to pozwolić na zwiększenie produkcji ogniw HIT, gdyż aktualnie produkowane modele nie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zawieszono około jednej trzeciej linii produkcyjnych tych modułów, co firma Panasonic tłumaczy spadkiem popytu.

 

Poprzedni rekordzista, jeśli chodzi o wydajność konwersji na poziomie modułu - moduły Silevo firmy SolarCity, ogłaszany był w październiku zeszłego roku. Jak można sobie przypomnieć rekord utrzymał się jeden dzień, gdyż Panasonic ogłosił wprowadzenie do sprzedaży modułów o wydajności 22,5% - o prawie pół procenta większej niż moduły SolarCity. Co więcej, jak zauważył wtedy przedstawiciel firmy Panasonic - ich moduły są dostępne komercyjnie, a konkurencja przedstawia jedynie układy eksperymentalne i prototypy.

 

OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: pv-tech.org

Skomentuj

1 komentarz

  • mika

    Panasonic ostatnio daje czadu. Zaczynają być ostrą konkurencją dla innych dużych producentów np. telewizory znacznie biją konkurencję na głowę. Brawo oby tak dalej!

    Raportuj mika Link do komentarza

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ