Top 10 producentów modułów fotowoltaicznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Top 10 producentów modułów fotowoltaicznych fot. Trina Solar

Ranking największych światowych producentów modułów fotowoltaicznych za rok 2015 oparty jest o realną liczbę sprzedanych i wysłanych do odbiorców modułów PV w ciągu 9 pierwszych miesięcy zeszłego roku. Opracowany został na podstawie dokładnej analizy rzeczywistych danych a także przewidywań na cały rok 2015 dla ponad 45 największych producentów systemów słonecznych.


Nie ma wielkiego zaskoczenia jeżeli chodzi o najwyższe miejsca w zaskoczeniu. Pierwsze pięć miejsc w rankingu obejmują producenci z tak zwanej 'Silicon Module Super League' (SMSL) - grupy sześciu producentów modułów PV. W rankingu, pośród producentów z SMSL na szóstym miejscu uplasował się producent cienkowarstwowych modułów opartych o tellurek kadmu - First Solar. Firma ta zwiększała swoje plany sprzedażowe przez cały rok, co pozwoliło jej zrewidować je jeśli o cały rok chodzi z 2,8 GW do 2,9 GW - pozwoliło to na poprawienie swojej lokaty o dwa miejsca względem roku 2014 oraz zatrzymanie tendencji spadkowej obserwowanej w rankingu przez ostatnie kilka lat. Osiągnięcie First Solar wystarczyło także do wyprzedzenia najmniejszego z producentów z SMSL - Yingli Green.


Słaba pozycja Yingli Green spowodowana jest nie tylko dobrymi osiągnięciami First Solar, ale także przeszacowaniem sprzedaży. Na początku roku szacowaną ją na wynoszącą od 3,6 GW do 3,9 GW, co pozwoliłoby zająć czwarte miejsce w rankingu. Jednakże z wielu przyczyn firmie nie udało się zrealizować tego planu i w dwóch ostatnich kwartałach roku mocno rewidowała plany. Mimo spadającej sprzedaży Yingli Green, jej najbliższy konkurent - Shunfeng International Clean Energy (SFCE) - nie był w stanie jej pokonać w ilości sprzedanych modułów. SFCE skończyło na miejscu ósmym, co jest sporym wzrostem, względem 10 miejsca w 2014 roku. Yingli Green w 2014 roku plasowało się na miejscu drugim - siódme miejsce to poważny spadek w ilości sprzedaży.


Kolejna firma, która mocno rozczarowała swoją niską sprzedażą w 2015 roku jest ReneSola. Przedstawiciele firmy nie planowali zwiększania poziomu produkcji i sprzedaży modułów PV (mimo teoretycznych możliwości zwiększenia sprzedaży o 500 MW), a realna ilość sprzedanych modułów była nawet niższa niż w 2014, co zaowocowało spadkiem firmy w rankingu z szóstego w 2014 na dziewiąte w 2015 roku.


Top 10 zamyka SunPower, który powrócił do pierwszej dziesiątki po kilku latach klasyfikacji na 11 miejscu.


Jak pokazuje ranking, największym przegranym ostatnich lat jest firma Sharp. W 2013 roku była sklasyfikowana na trzecim miejscu, w 2014 na siódmym, a w zeszłym roku zupełnie poza Top 10.

 

 

2014

2015

1

Trina Solar

Trina Solar

2

Hanwha Q-Cells

Canadian Solar

3

Yingli Green

Jinko Solar

4

Neo Solar

JA Solar

5

Jinko Solar

Hanwha Q-Cells

6

Fist Solar

Fist Solar

7

Motech

Yingli Green

8

Hareon

SFCE

9

CSI

ReneSola

10

Gintech

SunPower

 

OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: pv-tech.org

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ