W 2016 roku globalny rynek PV urośnie jedynie o 13% prognozuje Mercom Capitol

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W 2016 roku globalny rynek PV urośnie jedynie o 13% prognozuje Mercom Capitol fot. Lance Cheung - cc - flickr

Prognoza analityków z firmy Mercom Capitol przewiduje, że w 2016 roku łączna moc instalacji PV na świecie osiągnie 64,7 GW. Firma przewiduje niewielki wzrost tego sektora, na poziomie 13%. Duży wzrost obserwowany będzie w Stanach Zjednoczonych - kraj ten zajmie drugą pozycję, jeśli chodzi o moc instalowanych systemów PV, wyprzedzając srebrnego medalistę z 2015 Japonię.


Firma Mercom Capital jest firmą zajmującą się analityką finansową na rynkach zielonych źródeł energii, medycyny i innych. Firma wypuściła niedawno prognozę na rok 2016 dotyczącą rynku fotowoltaicznego. Przewidziano w niej bardzo mały wzrost tego sektora, na poziomie najniższym od 10 lat. Podobny wzrost, na poziomie około 13%, zarejestrowany został w roku 2012. Według raportu 65% rynku instalowanych systemów PV skupi się w rękach trzech największych graczy - Chin, Japonii i USA.

GlobalSolarForecast Dec2014

Wzrost sumarycznej mocy zainstalowanych systemów PV w latach 2007-2016 według prognoza Mercom Capital. Dane na grudzień 2015 r. Źródło: Mercom Capital.


Firma przewiduje, że Chiny pozostaną na pozycji lidera, jeśli chodzi o ilość instalowanych systemów PV, instalując sumarycznie około 19,5 GW w ciągu roku 2016. Prognoza ta jest bardzo realna, zważywszy, że w ciągu pierwszych 9 miesięcy bieżącego roku Chińczycy zainstalowali moduły PV o łącznej mocy 10 GW i to pomimo problemów z opóźnieniami płatności subsydiów czy innymi ograniczeniami, szczególnie w zachodnich prowincjach. Na zwiększenie sumarycznej mocy instalacji w 2016 roku względem roku bieżącego wskazuje też zwiększanie planów instalacji w przyszłym roku, szczególnie dla prowincji, które przekroczyły plany na ten rok. Wskazuje to na dużą szansę zwiększenia powodzenia realizacji Chińskich projektów co do instalacji PV w tych prowincjach.

mercom top solar markets 2016 web

Wzrost sumarycznej mocy zainstalowanych systemów PV z podziałem na poszczególne kraje w latach 2010-2016 według prognoza Mercom Capital. Dane na grudzień 2015 r. Źródło: Mercom Capital.


Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, analiza Mercom Capital przewiduje zwiększenie sumarycznej mocy zainstalowanych systemów do 13 GW w przyszłym roku - tak duży przyrost spowodowany jest planami wprowadzenia nowych federalnych zasad opodatkowania od 2017 roku. Prognoza Mercom Capital jest mniejsza niż inne - np. GTW Reserach przewiduje wzrost do 15 GW - jednakże nadal zwiększenie sumarycznej mocy jest rekordowo duże - nie notowane od 2012 roku. Tak wielki przyrost mocy instalacji PV w USA spowoduje, że rynek Amerykański wysunie się na drugie miejsce pośród innych rynków na świecie, wyprzedzając Japoński.


Przyspieszenie na rynku Amerykańskim zgrywa się w czasie z ograniczeniem wzrostu na rynku Japońskim. Spadek wzrostu ilości zainstalowanych systemów PV z 9,5 GW w 2015 roku do około 9 GW w kolejnym roku spowodowany jest redukcją taryf gwarantowanych w Japonii podczas ostatnich dwóch kwartałów roku.


Rynki Europejskie są o wiele bardziej niestabilne, jakkolwiek przewidywania analityków na 2016 są dosyć czytelne - na pierwszym miejscu Wielka Brytania, za nią Niemcy i Francja - to w raporcie wyraźnie zaznaczono, że wzrost ilości zainstalowanej mocy zależy od polityki koalicji rządzącej w poszczególnych krajach.


Jednym z największych zaskoczeń przyszłego roku jest jednakże rynek Indyjski. Mercom Capital przewiduje, że w przyszłym roku Indie podwoją moc zainstalowanych w swoim kraju systemów PV do poziomu 3,6 GW. Dynamika ta jest bardzo imponująca, jednakże daleko jej do 12 GW o jakich w Paryżu, na niedawnym szczycie klimatycznym, mówiła Narendra Modi, premier Indii. Jednakże prognozy są bardzo optymistyczne, gdyż dynamika wzrostu sektora PV Hinduskiej gospodarki bardzo wzrosła, szczególnie po ogłoszeniu planów - dojścia do sumarycznej mocy zainstalowanych systemów równej 100 GW w 2022 roku. Problemem jednak, jak zauważają analitycy, mogą być niskie, wręcz nierealistyczne oferty, jakie zgłaszano w przetargach na instalację systemów PV w Indiach. Wskazuje to na niewielkie szanse realizacji części projektów.


OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: pv-magazine.com

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ