Światowy rynek fotowoltaiki w 2015 roku wzrósł o 34%

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Światowy rynek fotowoltaiki w 2015 roku wzrósł o 34% fot. Chandra Marsono - cc - flickr

Pojawiają się już pierwsze podsumowania ubiegłego roku i prognozy na obecny dla sektora fotowoltaicznego na świecie. Jak podaje jedno z opublikowanych podsumowań 2015 roku, przez rok zainstalowano łącznie 59 GW mocy w nowych systemach PV. Wartości te przekroczyły szacunki, które wskazywały, że wzrost łącznej mocy zainstalowanych systemów fotowoltaicznych na świecie wyniesie około 51 GW. Jednocześnie prognozy na rok 2016 uwzględniają już wzrost dynamiki rozwoju branży i wskazują, że w bieżącym roku łączna moc zainstalowanych systemów PV wzrosnąć może nawet o 64 GW.


Analityk z GTM, Mohit Anand, w wywiadzie dla PV-tech,org tłumaczył, że duży przyrost mocy wynika z ogólnoświatowej tendencji do instalowania nowych systemów - nie jest to zasługa konkretnego kraju. Oczywiście były tutaj pozytywne zaskoczenia, takie jak na przykład Chiny. Państwo Środka planowało instalację około 19 GW PV, ale dzięki naciskom pod koniec zeszłego roku sumaryczna moc zainstalowanych systemów jest o 2..3 GW większa od planu. Podobna sytuacja nastąpiła w Indiach, gdzie realnie zainstalowana moc jest większa o około 500 MW od planów na rok ubiegły.


Prognozy na rok 2015 weryfikowane były w jego połowie aby osiągnąć 55 GW. Jak mówi analityk: "W tym czasie wyszło niedoszacowanie niektórych projektów w intensywnie rozwijającym się regionie Azji i Pacyfiku. Zostało zrealizowanych jeszcze kilka projektów w Pakistanie i Bangladeszu, co dało dodatkowy 0,5-1 GW".


Oprócz Chin, największym i najbardziej obiecującym rynkiem PV są Stany Zjednoczone. W zeszłym roku zainstalowano tam, zgodnie z planami, około 7 GW nowych systemów fotowoltaicznych. Pomimo wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, związanej z OZE, nie zaobserwowano w tym kraju zwiększenia dynamiki przyrostu zainstalowanej mocy, jednakże, jak podejrzewają analitycy, będzie można zaobserwować jej wpływ w kolejnych latach. Według szacunków GTM udział USA w światowym rankingu będzie zwiększał się do 2020 roku. Szacuje się, że popyt na technologie PV w USA będzie stanowić 15% światowego rankingu (aktualnie jest to około 10%).


Nie mniej istotne są jednakże mniejsze rynki. W Japonii w ubiegłym roku zainstalowano 11 GW nowych mocy systemów PV, w Meksyku ponad 5 GW, a w Wielkiej Brytanii około 4 GW. Łączna moc zainstalowana w tym przedostatnim kraju mogłaby być większa, jednakże z uwagi na wprowadzanie przez rząd pewnych zmian w prawie inwestorzy wstrzymali swoje starania.


Dużym rozczarowaniem są inne rynki, szczególnie Ameryka Południowa. Anand przywołuje tutaj jako przykład Brazylię, która planowała instalację 2 GW nowych mocy. "Spodziewaliśmy się większej zainstalowanej mocy, lub chociażby rozpoczęcia inwestycji w 2015 roku, ale nic takiego się nie wydarzyło. Można to zrozumieć, ponieważ klimat ekonomiczny w Brazylii był zły i pogorszył się w ciągu roku" mówi analityk.


Z kolei w Europie niepewność polityczna rzuciła spory cień na inwestycje w OZE, więc inwestowano tam o wiele mniej w OZE niż można się było spodziewać. Być może w kolejnym roku sytuacja się poprawi. Na rok 2016 duże nadzieje analitycy wiążą z krajami takimi jak Indie i Brazylia. Z kolei Państwa takie jak Filipiny, Pakistan, Bangladesz, Urugwaj, Gwatemala i Panama w Ameryce Łacińskiej mają przyłączyć w kolejnym roku po 100 MW nowych mocy PV.


OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: PV-tech.org

Skomentuj

Najpopularniejsze

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ