Zmiany w rankingu największych producentów modułów fotowoltaicznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zmiany w rankingu największych producentów modułów fotowoltaicznych fot. Jørgen Schyberg - flickr cc

Kluczową rolę w zmianach na szczycie miał szereg zjawisk. Wpływ na to miał wzrost ilości sprzedawanych przez Trina Solar, Canadian Solar i JinkoSolar modułów PV - był on istotnie większy niż zakładały dotychczasowe prognozy. Z drugiej strony produkcja JA Solar i Hanwha Q CELLS ograniczona została maksymalną pojemnością fabryk. Nie bez znaczenia miał też kryzys płynności finansowej firmy Yingli Green. Czynniki te spowodowały zmianę na szczycie listy największych producentów modułów PV w mijającym roku.

 

Nie jest dużym zaskoczeniem, że wpływ na zmianę w rankingu miały problemy finansowe Yingli Green, których firma doświadczała na początku roku. Pod koniec drugiego kwartału 2015 roku przewidywano spadek ilości produkowanych modułów z wcześniej prognozowanych 3,9 GW łącznej mocy do około 2,5..2,8 GW. Spadek ilości sprzedawanych modułów o około 25% przewidywany dla tej firmy (w porównaniu do roku 2014) ma przełożyć się na spadek firmy o dwa miejsca w rankingu SMSL. Spadek na rynku światowym może być nawet większy - na szóste miejsce.

 

Producenci modułów PV Ranking 2014 Ranking 2015
Trina Solar 1 1
Canadian Solar 2
JA Solar 3
Yingli Green 2 4
Jinko Solar 4 5

 

Z kolei Hanwha Q CELLS boryka się z ograniczeniami produkcji, co powoduje, że ilość sprzedawanych przez nich modułów jest taka sama, jak w ubiegłym roku. Przełożyć się to ma na spadek firmy na szóste miejsce w rankingu. Spadek Yingli Green spowodował jednak korektę tej pozycji do piątej. Perspektywy dla Hanwha Q CELLS są jednak bardzo dobre, gdyż firma zanotowała znaczny wzrost sprzedaży - aż o 55% - w porównaniu z zeszłym rokiem, mimo ograniczeń produkcji. Podobna sytuacja - wzrost sprzedaży, ograniczony jednakże możliwościami produkcyjnymi - ma miejsce z JA Solar. Firma ta, przy wzroście sprzedaży o 43%, nie zwiększyła prognoz sprzedażowych, które wynoszą od 3,6 GW do 4 GW łącznej mocy sprzedanych modułów. Wzrost sprzedaży tej firmy w poprzednim roku wyniósł aż 100%, a tegoroczny wynik jest mniejszy tylko z uwagi na ograniczenia w mocy produkcyjnej, które nie nadążyły w tym roku za zwiększającym się popytem.

 

Strategia obrana przez Jinko Solar, okazała się skuteczniejsza. Firma kupuje od zewnętrznych dostarczycieli ogniwa i moduły PV, aby sprostać zwiększającemu się popytowi, mimo problemów z ograniczeniami własnej produkcji. Prognozy firmy wstępnie wskazywały na sprzedaż na poziomie od 3,3 do 3,8 GW, jednakże zostały zmienione do poziomu do 4..4,5 GW, a pod koniec trzeciego kwartału bieżącego roku zawężone do zakresu od 4,2 GW do 4,5 GW. Przy zachowaniu tych wartości do końca roku, firmie uda się osiągnąć wzrost na poziomie 43% w porównaniu do zeszłego roku. Zeszłoroczny wzrost sprzedaży wyniósł 65%.

 

Canadian Solar pozostaje na drugim miejscu producentów PV w tym roku. Wstępne prognozy na rok 2015 zakładały produkcję na poziomie od 4 do 4,3 GW, jednak zostały zwiększone o 0,6 GW pod koniec trzeciego kwartału. Oznacza to wzrost sprzedaży o 48% względem poprzedniego roku. Dobry rezultat firma zawdzięcza zastosowaniu podobnej taktyki jak Jinko Solar - zakupu modułów i ogniw od podwykonawców, aby sprostać rosnącemu popytowi.

 

Trina Solar, lider rankingu, także dokupuje ogniwa i moduły od podwykonawców, aby sprostać popytowi. Pozwoliło to firmie na wzrost sprzedaży (prognozowany) o 50% w bieżącym roku. Prognozowana sprzedaż modułów PV w 2015 roku wynosi 5,5..5,6 GW. To już drugi rok z kolei, gdy Trina Solar, zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Spodziewa się, że w przyszłym roku firma przekroczy 7 GW sprzedanych modułów w rok, co zapewni jej po raz trzeci pozycję lidera w zestawieniu. Od 10 lat nie udało się żadnej firmie zająć pierwszego miejsca w rankingu na dłużej niż 2 lata z rzędu.

 

OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: pv-tech.org

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ