Enphase obniża ceny mikroinwerterów o 19%

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Enphase obniża ceny mikroinwerterów o 19% fot. Enphase Energy

Enphase Energy to wiodący światowy producent technologii fotowoltaicznych, produkujący inteligentne systemy PV, mające umożliwić prostą instalację układów słonecznych w domach prywatnych czy w budynkach firmowych lub publicznych. Dotychczasowo firma ta sprzedała 10 milionów mikroinwerterów i zainstalowała 370 tysięcy systemów PV w domach prywatnych jak i na firmowych budynkach w ponad 95 krajach.

 

Enphase Energy jest uznawane za wiodącego producenta mikroinwerterów, jednak konkurencja daje mu się we znaki w ostatnim czasie. Firma notowała wzrost sprzedaży w ciągu ostatnich lat, nie inaczej jest teraz. W trzecim kwartale bieżącego roku sprzedane zostały inwertery o mocy równej 219 MW, o 28% więcej niż w podobnym okresie zeszłego roku, i o 12% więcej niż w II kwartale 2015. Jednakże wyniki te wcale nie są pocieszające dla Enphase i jego akcjonariuszy, ponieważ przychody firmy wyniosły w takiej sytuacji 102,9 miliona USD, co przekłada się na cenę 47 centów za wat sprzedanego mikroinwertera. W analogicznym okresie zeszłego roku cena ta była wyższa i wynosiła 58 centów za wat. Giełda zareagowała na te wieści dosyć gwałtownie, redukując koszt akcji spółki o 37%. Prognozy na końcówkę roku także nie są optymistyczne, gdyż przewiduje się przychody na poziomie 60..70 milionów dolarów.

 

Tak drastyczna obniżka cen spowodowała była konkurencją Enphase Energy z innymi firmami tego sektora, głównie izraelskim producentem technologii optymalizacji systemów PV SolarEdge. Przewiduje się, że firma ta przejmie pałeczkę pierwszeństwa na rynku amerykańskim w tym roku. SolarEdge może poszczycić się o wiele większą dynamiką wzrostu przychodów. Przychody w trzecim kwartale bieżącego roku wyniosły 115 milionów dolarów - o 72% więcej niż analogicznym okresie zeszłego roku. SolarEdge sprzedał w USA inwertery o łącznej mocy równej 232 MW, czyli nieznacznie więcej niż Enphase Energy.

 

CEO Enphase Energy, Paul Nahi, skomentował, że "czwarty kwartał tego roku będzie trudniejszy niż przewidywano, aby zwiększyć naszą ekspansję na rynku musimy przyjąć agresywniejszą strategie cenową". Analityk Deutsche Banku, zajmujący się PV {link do newsa z analizą DB odnośnie chyba Australii} Vishal Shah zmniejszył w związku z tymi wydarzeniami prognozy finansowe dla firmy i skomentował "Ostrożne prognozy na czwarty kwartał roku i komentarze odnośnie zwiększenia presji cenowej na rynek w 2016 roku wspierają nasze ostrożne spojrzenie na akcje tej firmy. Enphase pracuje aktualnie nad opracowaniem agresywniejszego cennika i zmniejszeniem kosztów, poprzez optymalizację produkcji do końca roku 2017".

 

OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: pv-magazine.com

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i mało...

Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy n...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ