KE proponuje reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
KE proponuje reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji fot. 771141 - pixabay

Komisja Europejska przedstawiła propozycję reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS). Zapewnienia brzmią zachęcająco, jednak brakuje w nich konkretów.


Dzisiejszy wniosek ustawodawczy Komisji jest z pewnością ważnym krokiem w kierunku realizacji celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej, które zakładają między innymi zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% do 2030 roku. Stanowi również istotne narzędzie, mogące przyczynić się do rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenia efektywności energetycznej, co w rezultacie wpłynie na upowszechnienie się technologii niskoemisyjnych.


Natomiast jak to wygląda w praktyce? Od 2013 roku główną metodą rozdziału uprawnień do emisji w ramach systemu ETS jest sprzedaż aukcyjna przez państwa członkowskie. W okresie rozliczeniowym 2013-2020 tylko 57 procent całkowitej kwoty uprawnień zostanie sprzedane w drodze aukcji, zaś pozostałe uprawnienia będą zachowane do bezpłatnego przydziału. Po 2020 roku proporcja przydziałów rozdzielanych w drodze sprzedaży aukcyjnej pozostanie bez zmian. Przychody z aukcji zapewniają państwom członkowskim środki finansowe, które mogą być wykorzystane do różnych działań, takich jak programy w zakresie energii odnawialnej, zwiększania efektywności energetycznej czy na przykład wsparcie państw rozwijających się w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Tak zwany fundusz modernizacyjny ma docelowo przyczynić się do rozwoju OZE i efektywności, jednak Komisja nie podaje zbyt wielu szczegółów w tym zakresie. Kwestia pozostaje zatem niedoprecyzowana. Identycznie sprawa wygląda odnośnie dywersyfikacji miksu energetycznego.


„Propozycje przedłożone przez Komisję Europejską wskazują właściwy kierunek w realizacji założeń polityki klimatycznej UE, ale nie są wystarczająco przejrzyste i restrykcyjne. A diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Dotyczy to na przykład zapisów dotyczących dywersyfikacji i funduszu modernizacyjnego. Toteż rolą Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej będzie wzmocnienie stosownych zapisów tak, aby środki były kierowane na rozwój OZE i zwiększenie efektywności energetycznej, a nie na wspieranie energetyki węglowej.” – mówi Krzysztof Jędrzejewski rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

Koalicja Klimatyczna

Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem 23 organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu. Koalicjantami są organizacje z całej Polski, o różnych profilach, od badawczych po edukacyjne.

Koalicja realizuje wspólnie różnorodne działania, od monitoringu prac legislacyjnych na poziomie krajowym i europejskim, poprzez organizacja konferencji i warsztatów dla różnych odbiorców – przedstawicieli biznesu, urzędników, posłów, dziennikarzy, po działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.

www.koalicjaklimatyczna.org

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Tauron chce tworzyć innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów i elektromobilności

TAURON powołał spółkę celową w Grupie dla tworzenia innowacyjnych rozwiązań produktowych we współpracy ze StartUpami. Sp...

Roczny limit smogu wyczerpał się w połowie lutego

Od początku roku minęło zaledwie półtora miesiąca a 16 polskich miast już przekroczyło dopuszczalny, roczny limit 35 dni...

Prawie 25 tys. podpisów pod skargą do KE na brudne powietrze

W ciągu tygodnia prawie 25 tysiący osób podpisało się pod apelem „Nie chcemy umierać za węgiel”. W piątek, 17 lutego Akc...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ