Biomasa, czyli czyste ciepło dla Częstochowy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Biomasa, czyli czyste ciepło dla Częstochowy fot. DECCgovuk - cc - flickr

Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie należy do najbardziej przyjaznych dla środowiska zakładów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Zawdzięcza to między innymi wykorzystaniu biomasy do produkcji energii. W zakładzie spalane jest głównie lokalnie dostępne paliwo w postaci zrębków drzewnych, jednak na przestrzeni lat Fortum badało również właściwości bardziej nietypowych rodzajów biomasy, takich jak np. łupki orzecha palmy kokosowej.


Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie posiada kocioł fluidalny, który umożliwia współspalanie biomasy z węglem przy zachowaniu rygorystycznych standardów ekologicznych obiektu. Od 2010 r. spalono tu w sumie blisko 940 tys. ton biomasy, co odpowiada pojemności 38 tys. ciężarówek. W tym okresie udział biomasy w całkowitym wytwarzaniu energii wynosił od 25 do 35%.


Nasza elektrociepłownia działa w Częstochowie od prawie sześciu lat i produkuje ponad 86% ogółu ciepła sieciowego wytwarzanego w mieście. Wykorzystanie biomasy w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła to dobry krok ku rozwojowi produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce i ograniczeniu emisji CO2. Dzięki współspalaniu tego paliwa w Częstochowie uniknięto emisji ponad 750 tys. ton CO2 – mówi Dariusz Siemieniec, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.


Największą część spalanej biomasy stanowią zrębki drzewne, pozostałości z likwidowanych sadów owocowych i wierzba energetyczna, choć w ostatnich latach w zakładzie testowano również spalanie innych jej rodzajów, m.in. peletu z łusek słonecznika czy zrębków kukurydzy. W elektrociepłowni zbadano także właściwości energetyczne bardziej egzotycznych paliw, takich jak łupki orzecha palmy kokosowej czy wytłoki z oliwek. W trakcie prób specjaliści Fortum sprawdzali między innymi wpływ poszczególnych rodzajów biomasy na emisję tlenków siarki i tlenków azotu.


Strategia Fortum zakłada pozyskiwanie do produkcji energii paliw dostępnych lokalnie, dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby podejmować współpracę z miejscowymi dostawcami. Wykorzystanie dostępnej lokalnie biomasy w naszej elektrociepłowni pozytywnie wpływa na rynek pracy, nasz największy dostawca zatrudnia ponad 100 osób – dodaje Siemieniec.


Źródło: Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ