W Warszawie zebrano 1168 ton biomasy z choinek świątecznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Warszawie zebrano 1168 ton biomasy z choinek świątecznych fot. pixabay

Wiosna w pełni. Sezon grzewczy za nami. Niebawem rozpoczną się jednak przygotowania do kolejnego, który w stolicy będzie… bardziej ekologiczny. Wszystko to dzięki warszawiakom, którzy po raz kolejny pobili swój rekord. Podczas tegorocznej edycji kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać aż 1168 ton biomasy z choinek. To o ponad 70% więcej niż w ubiegłym roku!

 

To kolejny zielony rekord stolicy. Bardzo nas cieszy postawa warszawiaków, którzy w tym roku tak chętnie włączyli się do akcji. Myślę, że tegoroczny rezultat zbiórki to nie tylko efekt kampanii promującej, ale również zmian jakie dokonują się w świadomości ekologicznej mieszkańców. Mam nadzieję, że te dobre zmiany się utrwalą. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

 

To była już siódma edycja kampanii „Ciepło z natury” realizowanej wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy i PGNiG TERMIKA. Dzięki współpracy z firmami sprzątającymi i proekologicznej postawie warszawiaków poświąteczne drzewka znów mają szansę powrócić do stołecznych mieszkań w formie „zielonej” energii cieplnej i elektrycznej.

 

Od stycznia zebrano rekordową ilość biomasy z choinek – z raportów PGNiG TERMIKA wynika, że było ich aż 1168 ton, czyli ponad 70 % więcej niż przed rokiem. W 2015 roku zbiórka zakończyła się wynikiem 685 ton biomasy.

 

Biomasa, która powstała z choinek to ekologiczne – neutralne z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla – paliwo.

 

To dzięki mieszkańcom Warszawy pozyskaliśmy tyle biomasy z choinek. Zostanie ona wykorzystana w naszych nowym kotle biomasowym w Ec Siekierki. W ten sposób oddamy mieszkańcom Warszawy zieloną energię. – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA.

 

Biomasa, która została zebrana w tym roku wystarczy, aby wyprodukować 10 745 GJ ciepła i ogrzać prawie 350 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez pełen rok. Taka ilość pozwala również na wytworzenie 1 495 MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 4447 żarówek o mocy 40 W przez rok. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano niemal 3 500 ton ekologicznego paliwa.

 

• 100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla
• 60 ton węgla = 920 GJ ciepła (wystarczy na ogrzanie 30 sześćdziesięciometrowych mieszkań przez rok)
• 60 ton węgla = 128 MWh energii elektrycznej (roczne zużycie energii przez 50 rodzin).

 

Dodatkowo PGNiG TERMIKA inwestuje w ekologiczne technologie. Niebawem w warszawskiej Elektrociepłowni Siekierki uruchomiony zostanie kocioł K-1 przystosowany wyłącznie do spalania biomasy. Nowa istalalacja będzie jednym z podstawowych urządzeń produkujących ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców stolicy. Inwestycja ta wpisuje się w realizowany Plan gospodarki niskoemisyjnej m.st. Warszawy.

 

Kocioł K-1 w ciągu roku wyprodukuje ponad 125 tysięcy MWh zielonej energii elektrycznej, a jego praca przyczyni się do obniżenia emisji CO2 o około 225 tysięcy ton rocznie. Dodatkowo wpłynie to na obniżenie emitowanych innych zanieczyszczeń, takich jak pyły, tlenki siarki, tlenki azotu.

 

PGNiG TERMIKA

Skomentuj

Ogłoszenia

Najpopularniejsze

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ