Lubelska Izba Rolnicza apeluje o wstrzymanie importu biomasy

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Lubelska Izba Rolnicza apeluje o wstrzymanie importu biomasy fot. Oregon Department of Forestry - cc - flickr

Lubelska Izba Rolnicza apeluje o podjęcie działań mających na celu wsparcie krajowych producentów biomasy rolnej oraz wstrzymanie importu biomasy roślinnej. Niskie ceny krajowej biomasy rolnej, ograniczenie wsparcia dla współspalania biomasy oraz rosnący jej import z zagranicy przyczyniły się do braku opłacalności produkcji brykietu i peletu agro w naszym kraju, co skutkowało wstrzymaniem produkcji i bankructwem wielu zakładów.


Od 2007r. powstało w Polsce kilkaset zakładów produkujących biomasę agro (brykiet i pelet ze słomy) na potrzeby dużej energetyki. Wielu rolników oraz firm zaciągnęło olbrzymie kredyty na zakup maszyn i dużych ciągników, pras do prasowania słomy, ciągników z ładowaczami czołowymi i ładowarek do stertowania słomy. W tej chwili nie stać ich na spłaty kredytów i leasingów.


Do roku 2012 rynek biomasy w Polsce charakteryzował się dynamicznym rozwojem. Stały wzrost produkcji energii z tego źródła potwierdzała rosnąca liczba zielonych certyfikatów. Ze współspalania i spalania biomasy w specjalnie przystosowanych do tego instalacjach udawało się wygenerować około 9TWh energii. Niestety, w 2013 roku nastąpił krach w sektorze odnawialnych źródeł energii. Nadpodaż zielonych certyfikatów doprowadziła do załamania ich cen. W krótkim czasie straciły nawet 2/3 wartości. W latach 2013-2014 udało się wytworzyć już tylko 7,5-8 TWh energii z biomasy. W roku ubiegłym wytworzono jedynie 3 TWh. Wystąpiła drastyczna obniżka cen krajowego brykietu ze słomy z około 30zI/GJ (około 400z1/t) w 2013r. do 15,35z1/G.1 (214z1/0 w lutym 2016 r.


Do takiej sytuacji doprowadził nieograniczony import milionów ton rocznie wszelkiego rodzaju biomasy z Afryki, Indonezji i Malezji w postaci pestek i wytłoków z oliwki oraz bardzo duży import peletu z łuski słonecznika z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Np. w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. sprowadzono do Polski z Ukrainy 695 tys. ton pozostałości ze słonecznika tzw. odpadów za które zapłacono 375 mln. zł. W 2014 roku import odpadów ze słonecznika stanowił już milion ton, a tylko w pierwszym kwartale 2015 r. — aż 450 tys. ton.


Biomasa sprowadzana z zagranicy z całą pewnością nie służy poprawie bilansu zielonej energii wytwarzanej w kraju, w sytuacji kiedy setki zakładów, tylko i wyłącznie ze względu na brak opłacalności, przestały produkować brykiet ze słomy. Jak podkreśla LIR tylko w powiecie tomaszowskim zaprzestały produkcji wszystkie zakłady, w tym: w Korczminie, Dyniskach, Perespie a ostatnio w Laszczowie.


- Poprzedni rząd nie spełnił obietnicy spowodowania wstrzymania importu biomasy. Minister Ochrony Środowiska i Minister Gospodarki tłumaczyli, iż do wyeliminowania importu wystarczy doprecyzowanie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki definicji biomasy, lub żądanie przez prezesa URE obowiązku udokumentowania krajowego pochodzenia biomasy. Tych wielokrotnych zapowiedzi nie zrealizowano. Liczymy, że obecny rząd rozwiąże tak ważny i nie cierpiący zwłoki problem dla rolników i producentów biomasy. Jest jeszcze możliwość uratowania tysięcy miejsc pracy, a od bankructwa uchronić wiele zakładów produkujących brykiet (pelet) i rolników , którzy zakupili sprzęt specjalistyczny do zbioru słomy – mówi Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.


W interesie polskich rolników, producentów biomasy i producentów maszyn rolniczych jest jak najszybsze wstrzymanie importu biomasy. Jest jeszcze możliwość utrzymania tej branży produkującej brykiet i pelet ze słomy, o ile szybko wstrzymany zostanie import biomasy.


Cała treść apelu w załączonym poniżej pliku.


Źródło: Lubelska Izba Rolnicza

Załącznik:

Skomentuj

Najpopularniejsze

Gwarancje pochodzenia energii z kogeneracji

Ustawa z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831), która m.in. poprzez zmiany w ustawie ...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ