URSUS przejął producenta biomasy Bioenergię Invest

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
URSUS przejął producenta biomasy Bioenergię Invest fot. Bioenergia Invest S.A.

Spółka Ursus S.A. zakupiła pozostałe 36% akcji czołowego producenta biomasy w Polsce - spółki Bioenergia Invest S.A. Dzięki temu zakupowi Ursus posiada 100% aukcji spółki. Dzięki temu nabytkowi, Bioenergia Invest zostało włączone w grupę kapitałową Ursus, a zarząd spółki zapowiedział rozwój producenta biomasy i realizację kolejnych projektów w tym sektorze.

 

Spółka Ursus nabyła aukcje od holdingu POL-MOT Holding S.A. za kwotę równą 14,6 miliona złotych. Za wycenę Bioenergii odpowiedzialna była zewnętrzna firma audytorska, która wyceniła wartość producenta biomasy na kwotę przekraczającą 40 milionów złotych. Zakup ostatniego pakietu aukcji Bioenergii jest elementem szerszej strategii spółki Ursus, która zwiększała udziały w spółce wraz z realizowanymi przez nią projektami, niezwykle istotnymi dla grupy Ursus. Przejęcie Bioenergii jest elementem strategii rozwoju branży rolnej - ma ona charakter perspektywiczny i niezwykle istotne są działania proekologiczne podejmowane w ramach tej strategii. Przejęcie Bioenergii ma także charakter konsolidacyjny, co jest istotne dla rozwoju całej grupy kapitałowej Ursus.

 

Prezes zarządu Ursus S.A. Karol Zarajczyk tak komentuje przejęcie: Bioenergia Invest to jeden z podmiotów o kluczowym znaczeniu przy rozwoju energii odnawialnej realizowanej w ramach Grupy Ursus. Przejęcie pełnej kontroli kapitałowej nad spółką pozwoli na szybszą realizację perspektywicznych i kluczowych projektów z obszaru biomasy oraz rozwoju w szeroko pojętej branży rolnej.

 

Bioenergia Invest jest największym i najstarszym producentem biomasy związanej z rolnictwem w naszym kraju. Spółka posiada 21 linii produkcyjnych, pozwalających na brykietowanie i peletowanie biomasy z siana i słomy, które zlokalizowane są w dogodnych miejscach - blisko obszarów rolniczych. Linie produkcyjne dostarczają biomasę głównie dla energetyki - parametry dostarczanego do elektrowni surowca dobrano tak, aby spełniały wymogi największych Polskich elektrowni współspalających biomasę. Każda z 21 linii spółki produkuje 1000 ton brykietu lub 600 ton peletu miesięcznie. Linie powstały dzięki współpracy z firmą Ursus, która opracowała i wdrożyła wydajną i oszczędną technologię produkcji peletu w skali przemysłowej. Technologia ta wykorzystywana jest przez spółkę Bioenergia Invest od początku bieżącego roku.

 

Producent biomasy stara się pozyskać innych niż elektrownie odbiorców biomasy, a także poszukuje innych sektorów, w których mógłby zainwestować, które pozwoliłyby mocniej związać się z odnawialnymi źródłami energii. Do końca roku obrotowego spółka ma realizować dotychczas przyjętą strategię rozwoju. W strategii tej przyjęto za najistotniejsze umacnianie swojej pozycji jako największego producenta biomasy. Spółka reliazuje ten cel dzięki rozwojowi technologii peletowania słomy, oraz ekspansji krajowej i zagranicznej. Firma planuje rozwój zakładów produkcyjnych w Polsce i na Węgrzech.

 

Nabywca Bioenergii spółka Ursus zwraca uwagę, że jej inwestycja skorzysta z zapisów zawartych w Krajowym Planie Działań w Zakresie Energii ze Źródeł Odnawialnych - dokument ten przewiduje, że do 2020 roku ilość produkowanej w kraju biomasy dla celów energetycznych wzrośnie do 30%, co przełoży się oczywiście na ilość produkowanegio przez Bioenergię peletu i brykietu. Ursus spodziewa się istotnego zwiększenia sprzedaży nabytej spółki.

 

OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor: nikodem / źródło: gramwzielone.pl

 

Skomentuj

Najpopularniejsze

Gwarancje pochodzenia energii z kogeneracji

Ustawa z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831), która m.in. poprzez zmiany w ustawie ...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ