Podkomisja sejmowa opracuje regulacje ratujące biogazownie rolnicze

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podkomisja sejmowa opracuje regulacje ratujące biogazownie rolnicze fot. Som Energia Cooperativa - cc - flickr

Biogazownicy od dawna informują o trudnej sytuacji oraz coraz to wyraźniejszym widmie bankructwa. Aby wesprzeć tę sferę branży OZE posłowie PSL zaproponowali swoją propozycję nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.


Rządowa propozycja nowelizacji ustawy o OZE ma również dotyczyć zmian w systemie wsparcia w formie taryf gwarantowanych. Zmiany sugerowane przez PSL, mają mieć charakter interwencyjny, co zdaniem Krystyny Ozga pozwoli pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji biogazowniom rolniczym.


Posłanka PSL Krystyna Ozga za główną przyczynę problemu wskazuje niską cenę zielonych certyfikatów. Przy tworzeniu systemu zakładano, że ich cena będzie na poziomie opłaty zastępczej tj. ok. 300 zł/MWh energii, zaś obecnie cena zielonego certyfikatu na Towarowej Giełdzie Energii spadła do poziomu 100 zł/MWh.


Wiele biogazowni rolniczych w Polsce podczas tworzenia biznesplanu zakładało sprzedaż zielonych certyfikatów po cenie nie niższej niż 200 zł/MWh. Obecnie funkcjonują one dzięki dużej amortyzacji i możliwości odsprzedaży energii cieplnej, za którą przysługują im żółte certyfikaty. Ozga wskazuje, że biogazownie są ważnym elementem systemu OZE, dzięki nim możliwa jest stabilizacja na rynku energetycznym, a ich rozwój będzie szedł w parze z rozwojem rolnictwa.


Zgodnie z proponowanymi zmianami w ustawie o OZE, PSL oczekuje wykreowania obowiązku umarzania świadectw pochodzenia energii elektrycznej z biogazu. Szacuje się, że nowe regulacje miałyby wejść w życie na początku przyszłego roku.


OdnawialneZrodlaEnergii.pl
Autor:km/źródło:wyborcza.pl

Skomentuj

Najpopularniejsze

Gwarancje pochodzenia energii z kogeneracji

Ustawa z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831), która m.in. poprzez zmiany w ustawie ...

Copyright © OdnawialneŹródłaEnergii.pl. All rights reserved.
stat4u

Zaloguj się lub Załóż konto

ZALOGUJ SIĘ